Öğretmen atama takvimi, yapılacak olan yeni öğretmen atamaları açısından büyük önem arz ediyor. 2023 yılı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde görevlendirilmek üzere 45 bin öğretmen ataması yapılmıştı. Bu atamalar ardından Gözler 2024 öğretmen atama sürecinde! Bakan Yusuf Tekin öğretmen atama takvimine dair açıklamada bulundu. Peki, öğretmen ataması ne zaman yapılacak? Öğretmen atamalarında mülakat uygulanacak mı? Öğretmen atamalarına ilişkin son gelişmeler ve detaylar şöyle:

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği

Milli Eğitim Bakanlığı MEB öğretmen atama süreci ve yapılacak olan atamalar öğretmenler tarafından merakla bekleniyor! Atama bekleyen öğretmenler, bakanlığın açıklayacağı atama takvimi ile birlikte kontenjan ve branş dağılımlarına odaklandı. 

Konuya duyarsız kalmayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen alımlarına mülakat ve atama takvimi hakkında açıklamalarda bulundu. Adaylar aynı zamanda, ''Öğretmen alımında mülakat var mı, kaldırıldı mı?'' sorusunu yöneltiyor.

ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI, NE ZAMAN 2024?

2024 yılı içerisinde yeni öğretmen ataması yapılacak. 2023 yılında Farklı branşlarda görevlendirilmek üzere 45 bin öğretmen ataması yapılmıştı. Bakanlığın açıklayacağı yeni takvim beklenirken Bakan Tekin konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin; 

''O konu da Meclis’te. Mümkün olduğu kadar fazla sayıda atama yaparak öğretmen adaylarını eğitim ailemize katmak istiyoruz. Ama takdir edersiniz ki atamalar tek başımıza alacağımız bir kararla olmuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte bütçe olanakları çerçevesinde, ihtiyaç duyduğumuz alanlarda ve sayıda öğretmen ataması yapmayı planlıyoruz inşallah.'' dedi.

ÖĞRETMEN ALIMINDA MÜLAKAT -  SÖZLÜ SINAV KALKTI MI?

Peki 2024 yılı Öğretmen atamalarında mülakat uygulanacak mı yoksa mülakat (sözlü sınav) devam ediyor mu ? Bu konuyla ilgili de açıklama yapan Bakan Tekin; 

''Arkadaşlar bildiğiniz gibi Milli Eğitim Teşkilat Kanunu'nu düzenleyen kanun hükmünde kararnameye göre; öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulaması getirildi. 2016'da kurulan sisteme göre KPSS'de belli puan barajını geçen adayların 3 katı aday sözlü sınava çağrılıyor. Dolayısıyla şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur. (Yeni bir çalışma var mı? Eski sistem devam mı edecek?) O sonuca nasıl ulaştınız bilmiyorum. Yasa gereği öğretmen atamalarında mülakatın olması gerekiyor. Bir kanun çıkmadı. Kanunda da herhangi bir değişiklik olmadığına göre mülakat sistemi zaten devam ediyor.'' sözlerini kullandı.

Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere öğretmen atamalarında mülakatlar kaldırılmalı ve daha kapsamlı bir hale getirilecek.