Öğretmenlerin Haziran seminerinin konusu, süresi, zamanı ve yeri belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından haziran Öğretmen seminerleri ile ilgili açıklama yapıldı. Buna göre öğretmenlerin haziran seminerinin konusu da açıklandı. Peki öğretmenler haziran seminerinde hangi konuları işleyecek, seminerler ne zaman yapılacak, öğretmen seminerleri kaç gün sürecek? İşte 2024 yılı haziran öğretmen seminerleri ile ilgili son dakika gelişmesinin detayları:

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona erimesinin ardından başlayacak olan haziran Öğretmen seminerlerinin Öğretmenler tarafından istedikleri ilde yapılabileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin haziran mesleki çalışmaları, haziran seminerleri ile ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

ÖĞRETMENLER, YAZ DÖNEMİ MESLEKİ ÇALIŞMA PROGRAMINA İSTEDİKLERİ İLLERDE KATILABİLECEK

Öğretmenlerin 20-28 Haziran'daki mesleki çalışma programlarını bulundukları illerde yapabilmelerine imkân tanındı.

Öğretmenler, 7 gün sürecek yüz yüze mesleki çalışma programında, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredatla ilgili incelemeler yapacak ve raporlarını Bakanlığa gönderecek.

Okullarda 2023-2024 eğitim öğretim yılı, 14 Haziran Cuma karne dağıtımıyla tamamlanırken Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar başlayacak. Bu bağlamda 20-21 Haziran ile 24-28 Haziran haftası öğretmenler için mesleki çalışma dönemi olarak belirlenerek öğretmenler için 7 günlük mesleki çalışma programı hazırlandı. Okulların kapanmasının hemen ardından Kurban Bayramı başladığından il dışına çıkan öğretmenler için de kolaylık sağlandı.

Öğretmenler, haziran dönemi mesleki çalışmalara isterlerse görev yaptıkları illerde, isterlerse tercih edecekleri herhangi bir ilde katılabilecek. Bunun için öğretmenlerin "veri.meb.gov.tr" adresinden başvuruda bulunmaları yeterli olacak.

Bu yılki mesleki çalışma, yeni müfredat incelemesine ayrıldı

Öğretmenlerin bu yılki mesleki çalışma programı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin incelenmesine ayrıldı.

Tüm öğretmenler 7 günlük programın ilk 3 gününde, "Programın Ortak Metni" bölümünü inceleyecek. Diğer 3 günde ise alanında program değişikliği olan öğretmenler, kendi alanlarına ilişkin oluşturulan yeni programı zümre olarak tetkik edecek. Alanında program değişikliği olmayan öğretmenler ise 3 günlük sürede Bakanlıkça okul türüne özel hazırlanarak kendilerine gönderilen program doğrultusunda mesleki çalışmalarını yürütecek. Öğretmenler, son gün ise kurul (komisyon) çalışmalarına katılacak.

Öğretmenler kurulu toplantısı zümreler ne zaman nasıl yapılacak il dışı seminerdeki öğretmenler nasıl katılacak Öğretmenler kurulu toplantısı zümreler ne zaman nasıl yapılacak il dışı seminerdeki öğretmenler nasıl katılacak

İdari tatil olması hâlinde program 5 gün uygulanacak

Bayram sonrası idari tatil olması halinde aynı program, 5 günde uygulanacak. İki gün ortak metnin incelemesi, 2 gün programı değişen öğretmenlerin zümre şeklinde program incelemesi, bir gün de kurul komisyon çalışmaları yapılacak. Öğretmenler, inceleme raporlarını "veri.meb.gov.tr" üzerinden yükleyerek Bakanlığa ulaştıracak. Bu inceleme görevi neticesinde öğretmenlerin program farkındalığının artırılması ve öğretmen eğitimlerine ön hazırlık yapmaları amaçlanıyor.