Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan öğretmenler, MEB tarafından açılan merkezi sınavlar ile birlikte ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlarda gözetmen, salon başkanı gibi çeşitli görevler üstleniyorlar. Hatta Türkiye'de sınav görevi yükünün çok büyük bir kısmı öğretmenler tarafından karşılanıyor da denebilir. MEB ve ÖSYM Huu sınav görevleri karşılığında öğretmenlere belli bir miktarda sınav görevi ücreti ödemesi yapıyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, bazı öğretmenlere sınava girmeme cezası veriyor. Bakanlığın bu cezası öğretmenler için dört yıla kadar çıkabiliyor. Peki hangi öğretmenlere dört yıl sınava girme ve cezası veriyor. Sınava girme ve cezasının detayları haberimizde. 
MEB personeli Öğretmenler, ÖSYM ve MEB tarafından yapılan Merkezi sınavlarda görev almak için başvuru yapıyor. Yapılan bu başvurular neticesinde MEB ve ÖSYM puan durumuna göre öğretmenlere sınav görevi veriyor. Sınav görevi verilen öğretmenler sınav görevini onayladıktan sonra görevlendirildiği yerdeki sınavına giderek bu görevini ifa ediyor. Ancak bazı Öğretmenler de sınav görevine gitme konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bazı öğretmenler sınav görevini onaylamasını rağmen görev yerine gitmiyor ve bu sınav görevini yerine getirmiyor. Bu öğretmenler için milli eğitim bakanlığı yaptırım uyguluyor. 

MEB’den öğretmenlere özel %50 indirim yaz tatili boyunca geçerli olacak MEB’den öğretmenlere özel %50 indirim yaz tatili boyunca geçerli olacak

MEB tarafından uygulanan yaptırımlar ise sınava girmeme cezası şeklinde oluyor. Bakanlığın uygulamasına göre sınava başvuru yapıp, sınav görevini onayladıktan sonra sınav görevine gitmeyen öğretmenlere bir yıl sınava girmeme cezası Veriliyor.

4 YIL SINAVA GİRMEME CEZASI HANGİ ÖĞRETMENLER VERİLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, aldığı sınav görevi yükümlülüğünü yerine getirmeyen öğretmenlere uyguladığı bir yıllık ceza ile birlikte farklı bir ceza daha uyguluyor. Bu ceza ise dört yıl sınava girmeme cezası. Öğretmenler birinci kez onayladığı sınava girmesinin ardından bir daha sınav görevini onayladığı halde sınava gitmezse bakanlık tarafından 4 yıllık bir sınav cezası uygulanıyor.

Yukarıdaki nedenlerle Milli Eğitim Bakanlığının ve ÖSYM'nin yaptığı merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlerin sınav görevi onay işlemlerini titizlikle yapması ve onayladığı sınav görevine gitmesi büyük önem arz ediyor.