Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin, milli eğitim il ve ilçe Müdürleri ile görüştü. Bakan Yusuf Tekin eğitimle ilgili değerlendirmeler yaptığı toplantıda Yeni müfredat ile ilgili açıklamalar yaptı. Bakan Tekin öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin bilgilendirileceğini belirtti. İşte o açıklamalar ve haberin detayları:

MİLLİ Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bakanlık tarafından hazırlanan yeni müfredat olan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programı'nın olumlu yönde konuşulacağını söyledi.

Bakan Tekin, "Hem uluslararası kuruluşların derecelendirme ve ölçmeyle ilgili kriterlerine uygun hem de uluslararası raporların tamamında Bakanlığımızın programlarına yönelik yürütülen eleştirileri ortadan kaldırabilecek nitelikte çağdaş ve modern dünyayla uyumlu bir program ortaya çıktı. Fazla yüklerin kısmen seyreltildiği bir müfredat." açıklamasında bulundu. 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programı ile ilgili olarak 81 ilin il ve ilçe milli eğitim müdürleriyle video konferans yoluyla online olarak düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Bakan Yusuf Tekin, il ve ilçe müdürleri ile gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlık merkez teşkilatından başlayıp öğretmenden hizmetliye, il müdüründen okul müdürüne tüm eğitim camiası ile birlikte bir aile oluşturmak istediklerini dile getirerek şunları söyledi:

Okul müdürleri ve yardımcıları bayram tatilini yarıda kesecek Okul müdürleri ve yardımcıları bayram tatilini yarıda kesecek

 "Yani yürüttüğümüz işlerin tamamının sorumluluğunun hepimizin üzerinde olduğunu, hepimizin aynı hassasiyetle hareket ettiğimizde ancak başarılı olabileceğimizi bilerek hareket ediyoruz. Bulunduğum her ortamda, görüştüğüm her birim amiri, il-ilçe veya okul müdürü arkadaşımızla yaptığımız konuşmalarda bunun altını çizmeye çaba sarf ediyorum." 

'TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ'NİN BUNDAN 10-20 YIL SONRA OLUMLU KATKILARI KONUŞULACAK'

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredat Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli sayesinde bundan 10-20 yıl sonra eğitim öğretim sistemine ilişkin olumlu katkıların konuşulacağını söyleyerek, 

"Bu güzel işin başlamasında 'Karınca kararınca benim de katkım oldu' diyebilmek için bugünkü hassasiyetle süreci birlikte sürdürmeye devam etmeliyiz." diyen Bakan Tekin, şöyle devam etti, "Hem uluslararası kuruluşların derecelendirme ve ölçmeyle ilgili kriterlerine uygun hem de uluslararası raporların tamamında Bakanlığımızın programlarına yönelik yürütülen eleştirileri ortadan kaldırabilecek nitelikte çağdaş ve modern dünyayla uyumlu bir program ortaya çıktı. Fazla yüklerin kısmen seyreltildiği bir müfredat. Bunun sonucunda umduğumuz şey şu; bizim için hem uluslararası göstergeler açısından pozitif bir değer olacak hem de öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında kökeninde bilgi, odağında beceri, hedefinde gelecek olan erdemli ve yetkin insanın yetişmesini sağlayacak bir müfredat olacak.  Aynı zamanda sıkıştırılmış müfredattan dolayı kendi yetkinliklerini tam olarak ifade edemeyen öğretmen arkadaşlarımızın üzerindeki eleştiriler de ortadan kalkmış olacak" ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLER YENİ MÜFREDATİLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLECEK

Yeni müfredatla ilgili olarak öğretmenlerin branş bazlı bilgilendirileceğini belirten Bakan Yusuf Tekin, 

"Vurgu yapmaya çalıştığım şey; bir ekip havası oluşturma felsefesi. Samimiyetimizi sahadaki öğretmen, eğitim kurumu yöneticisi arkadaşlarımıza mutlaka hissettirmemiz lazım. Bunu hissettirebilmek için de zamanınızın uygun olan kısmını mutlaka ama mutlaka okullarımızda, okul idarecilerimizle ve öğretmenlerimizle geçirmenizi istiyorum."