Samsun'a bağlı Atakum ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğünün öğretmenler için daha önce yaptığı banka maaş promosyonu sözleşmesinin yenilenmesi durumunda banka tarafından konulan cezai müeyyide öğretmenlerin tepkisine neden oldu. Hürriyetçi Eğitim Sen konuyu gündeme taşıyarak tepki gösterdi. 

Samsun Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli öğretmenlere ve diğer personele yönelik olarak yapılan ihale sonrasında banka ile varılan anlaşma ile imzalanan 8 bin 600 TL'lik maaş promosyon tutarı için, bir o kadar da ceza bedeli hükmü olduğu öğrenildi. Banka promosyonlarının Türkiye genelinde artırılması sonrasında Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü’de toplu ihale açarak 20.000 TL taban fiyat belirlemesine rağmen en yüksek teklif 15.000 TL olarak gelmişti.

Samsun'un Atakum İlçesi'nde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen tarafından kabul edilerek Halk Bankası ile imzalanan protokole konulan ceza maddesi birçok yeni promosyon sözleşmesi gündeme gelince ortaya çıktı. Sözleşmeye göre banka, Promosyon sözleşmesi gereği anlaşmaya varılan 8 bin 600 TL'lik promosyon 3 yıl içinde vazgeçilmesi durumunda personele ödenen promosyon bedeli kadar ceza ödenmesi şartını protokole ekleyince sözleşme yenilemede öğretmenlerin önüne büyük engel çıktı.

Millet İttifakı'nın eğitim ve öğretmen vaatleri açıklandı Millet İttifakı'nın eğitim ve öğretmen vaatleri açıklandı

Hürriyetçi Eğitim Sen Samsun 2 Nolu Bube Başkanı İlker İlkin, cezai müeyyide konusu ile ilgili yaptığı açıklamada, 

"Banka promosyonları artırılınca Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü de toplu olarak ihale açmış oldu. Ancak MEM 20 bin TL'den başlayan taban fiyat olarak ihale beklerken en yüksek teklif 15 bin TL olarak geldi.

Bunun üzerine MEM de ihaleden vazgeçti. Ancak, ihale Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yetkili sendika Eğitim Bir-Sen'in ortak imzaladığı protokolün ceza maddesi olduğu ve cayma halinde bankanın verdiği promosyon kadar ceza ödenmesi hükmü ortaya çıktı.

Bu durumda 8 bin 600 TL'ye promosyon anlaşması yapılan banka, cayma halinde Milli Eğitim çalışanlarından 8 bin 600 TL'yi ceza olarak talep etti. Böylece yüksek promosyon bekleyen eğitimciler üstü para ödeme zorunluluğu ile karşı karşıya kalmış oldular" dedi.

MEM bankalarla yeniden bir görüşme başlatmalıdır

Yetkili sendikanın ihale sürecini eline yüzüne bulaştırdığını belirten Hürriyetçi Eğitim Sen Samsun 2 Nolu Bube Başkanı İlker İlkin,

"Bu durumda sendika olarak bizim İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden isteğimiz, tüm sendikalardan oluşan bir komisyon kurulup, bankalar arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasıdır" diye konuştu.