MEB, Uyum Eğitimi Konulu Resmi Yazı Gönderdi, Uyum Haftası Ne Zaman Başlayacak, Hangi Eğitimler Verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünden valiliklere Okula uyum eğitimleri konulu resmi yazı gönderildi. Uyum haftasının başlangıç ve bitiş tarihleri ile öğretmenlerin, rehber öğretmenlerin ve okul idarecilerinin bu süreçte dikkat edeceği hususlar ile öğrencilere verilecek uyum eğitimlerinin konusu gündeme alındı.

MEB, Uyum Eğitimi Konulu Resmi Yazı Gönderdi, Uyum Haftası Ne Zaman Başlayacak, Hangi Eğitimler Verilecek
23 Ağustos 2021 - 11:17
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen resmi yazıda; öğretmenlerin meslekî çalışmalarının 31 Ağustos 2021 Salı günü başlayacağından dolayı, eğitim öğretim yılı hazırlıkları ve uyum eğitimine yönelik planlamalar nedeni ile okula uyum eğitimlerinin 01-03 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi. Ayrıca öğretmenlerin ve okul idarelerinin yol haritası da gündeme getirildi.
MEB tarafından kurumlara gönderilen 27855223 sayılı resmi yazıda şunlara yer verildi:
İlgi (b) Yazıda; öğretmenlerin mesleki çalışmalarının 31 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak olması, eğitim öğretim yılı hazırlıkları ve uyum eğitimine yönelik planlamalar sebebiyle okula uyum eğitimlerinin sıfır bir-sıfır 3 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiştir. Buna göre, öğrencilerimizin okula uyumlarının etkin bir şekilde sağlanması için uyum Eğitimi uygulamalarının aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülmesi önem arz etmektedir.
1- İlgi (a) genelge doğrultusunda eğitim öğretim yılının başladığı 6 Eylül 2021 tarihi itibari ile ortaokul ve imam hatip ortaokulu beşinci sınıf öğrencilerinin eğitim ortamına uyumlarının sağlanması için gerekli rehberlik çalışmaları yapılacaktır.
-Uyum etkinlikleri kapsamında oyun temelli etkinliklere, öğrencilerin okula aidiyet duygusunu artıran faaliyetlere yer verilecektir.
-Öğrencilerimizin; öğretmenler gözetiminde oyun, drama, sosyal ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve okul kurallarını öğrenmesi sağlanacaktır.
-Öğrencilerimize ve velilerimize salgın tedbirleri kapsamında maske kullanımı, hijyen, fiziki mesafe, kişisel temizlik, sağlıklı beslenme, uyku düzeni, öz bakım ve benzeri konularda bilgilendirme yapılacaktır.
-Okul rehber öğretmen psikolojik danışmanlarımızın uyum çalışma süreç ve etkinliklerine aktif olarak katılmaları sağlanacaktır.
-Taşımalı eğitim öğrencileri de yerel imkanlar ölçüsünde uyum eğitiminden yararlandırılacaktır.
Bilgilerinizi ve başta öğrencilerimiz olmak üzere, Yönetici, öğretmen, veli ve diğer personelin yeni eğitim öğretim yılına sağlıklı bir başlangıç yapabilmesini sağlamak amacıyla tüm tedbirlerin valiliğinizce alınması hususunda gereğini rica ederim.
Petek Aşkar
Bakan a.
Bakan Yardımcısı
Bu haber 573 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum