Fahrettin Koca'nın Açıklaması Okulların Açılmasına Umut Oldu, İllerin Risk Oranı Düşüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından okulların açılması yönündeki umutlar da artmaya başladı. Koronavirüs (Covid-19) salgını açısından düşük riskli illerin sayısının arttığına işaret eden Bakan Koca, vakalara ve aşıya ilişkin açıklamalar da yaptı.

Fahrettin Koca'nın Açıklaması Okulların Açılmasına Umut Oldu, İllerin Risk Oranı Düşüyor
13 Ağustos 2021 - 16:51
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunarak  Isparta'nın mavi kategoriye geçen yeni il olduğunu ve düşük riskli il sayısının 22'ye yükseldiğini belirtti.
Bakan Koca, Kovid-19 salgınında düşük riskli il sayısındaki yükselişe dikkat çekerek bu illerin sayısının 22'ye yükseldiğini bildirdi. Bakan Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Isparta'nın risk kategorisinde "mavi" iller arasına geçtiğine dikkat çekti.
AŞI ORANI YÜKSEK
Isparta'da ilk doz aşılanma oranının % 75'in üzerine çıktığına vurgu yapan Koca, 
"Bu ilimizle birlikte düşük riskli il sayımız 22’ye yükseldi." ifadesini kullandı.
Koca, Malatya'ya ilişkin olarak da ilde 18 yaş ve üstü nüfusun en az bir doz aşı olma oranı yüzde 65'in üstüne çıktığını belirterek, bu kentin Kovid-19 Risk Haritası'nda renginin artık turuncu yerine sarı olduğunu açıkladı.

SİİRT VE IĞDIR İLLERİ TURUNCU OLDU
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Siirt ve Iğdır'ın "çok yüksek" risk seviyesinden, "yüksek" risk seviyesine gerilediğini de bildirdi.
Bakan Koca, 

"Siirt ve Iğdır, yüzde 55’in üzerine çıkan ilk doz aşılanma oranıyla çok yüksek risk seviyesini yüksek risk seviyesine indirdi. Siirt ve Iğdır turuncu iller arasında." açıklamasında bulundu.


TÜRKİYE'NİN 22.261 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI, 138 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Sağlık Bakanlığı tarafından Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Buna göre, Türkiye'de son 24 saatte 281 bin 535 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 261 kişinin testi pozitif çıktı, 138 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 15 bin 685 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 69,79, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 51,25 olarak kayda geçti.
Kovid-19 ile mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 170 bin 644 aşı uygulandı.
Türkiye'de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı, 43 milyon 319 bin 938'i birinci, 31 milyon 810 bin 55'i ikinci, 6 milyon 352 bin 13'ü üçüncü doz olmak üzere 81 milyon 482 bin 6'ya yükseldi.


En az bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il ise sırasıyla Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, Eskişehir, Tekirdağ ve Yalova oldu. En az bir doz aşı yapılanların oranı en az iller ise Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Gümüşhane, Batman, Bingöl, Iğdır ve Ağrı olarak sıralandı.
Sosyal medya hesabı üzerinden günlük tabloyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vaka sayılarının seyrini kontrol altında tutmak için elimizdeki iki büyük imkan tedbir ve aşıdır. Aşı olup bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaya devam etmeliyiz. Aşı ile salgın son bulacak." ifadelerini kullandı.
Bu haber 408 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum