KPSS ÖABT ya da bilinen adıyla öğretmenlik sınavında iyi bir puan elde eden adaylar şimdiden öğretmen atamaları meselesini sorgulamaya başladı.

KPSS 2022-2023 ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN BAŞLIYOR

Öğretmenlerin 100 bin atama beklentisi devam ediyor. Özellikle Twitter üzerinde seslerini duyurmaya çalışan öğretmenler kontenjan sıkıntısı nedeniyle bilhassa bazı bölümlerde oldukça zorluk çekmeye devam ediyorlar. Bu sebeple ilk öğretmen atamalarında 100 bin kişinin atanmasını talep ediyor. Şimdilik MEB öğretmen atama takvimine göre resmi bir açıklama bulunmuyor. Öğretmen atamaları hakkında son atama toplantısında konuşan ve son yılları değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu açıklamalarda bulunmuştu ; 

Öğretmen nöbetine mahkemeden iptal kararı Öğretmen nöbetine mahkemeden iptal kararı

"Mevcut sistemde hiçbir yıl yok ki son 20 yılda öğretmen ataması olmasın. Mutlaka yeni öğretmen istihdamları da olacak. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı olarak okulöncesi eğitime ağırlık verince, 20 bin öğretmen atamasından 7 bin 503 öğretmenimizi okulöncesinde istihdam ettik. Yani bakanlığın değişen politikaları, önceliklerine göre mutlaka dağılımı farklılaşan öğretmen atamaları gerçekleşecek."

MEB ATAMA TAKVİMİNE GÖRE YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN GEREKLEŞECEK


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,  20 bin öğretmen ataması ardından gerçekleştirdiği konuşmasında yeni öğretmen atamaları için sinyal vermişti. Özelilkle seçim atmosferine de girilmesiyle öğretmen atamaları MEB'in gündeminde yer alıyor. Fakat 2023 öğretmen atama takvimi hakkında net bir açıklama yapılmadı.  MEB'in kısa süre içerisinde 2022 2023 öğretmen atama takvimi hazırlaması ve duyurması öngörülüyor.