Maaş promosyonu ile ilgili talepler her geçen gün yeni boyuta taşınıyor. çalışanlar aldıkları maaş promosyonu ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğine dikkat çekerek sözleşmelerin yenilenmesini talep ediyor.
alışanlara sendikalar da destek veriyor. Hatta konuyu yargıya taşıyıp kazanan sendika bile var. Haberimizde maaş promosyon anlaşması iptal edilen ve yeni sözleşme ile eskisinden çok daha yüksem maaş promosyonu sözleşmesine imza atan kurumların anlaşma detaylarını sunacağız.

PROMOSYON İHALESİNİN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 21.03.2022 tarihinde yapılan banka maaş anlaşması ihalesinin iptali ile ilgili 12.04.2022 tarihinde açtığımız dava lehimize sonuçlandı.
Bilindiği gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatının maaş ödemelerinin sadece katılım bankalarıyla yapılmasına ilişkin 21 Mart 2022 tarihinde ihale yapmıştı. İhaleyi kazanan Ziraat Katılım ve Kuveyt Türk Katılım Finans Kurumları, personele 3 yıllığına toplam 2.880.-TL. promosyon vermeyi taahhüt etmişlerdi.
Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak yapılan ihalede verilen rakamları kabul etmediğimiz, hizmet noktasında da eksiklikler yaşanacağını belirterek 12.04.2022 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının 21.03.2022 tarihinde yapılan merkez ve taşra teşkilatı “Maaş Anlaşma İhalesi İşine”, 12.04.2022 tarihinde Ankara İdare Mahkemesine “Yürütmeyi Durdurma ve İşlemin İptali” davası açmıştık.
Açtığımız dava sonucu Ankara 4. İdare Mahkemesi İŞLEMİN İPTALİNE karar vermiştir.
Süreci yakinen takip ediyoruz.
Kıymetli üyelerimize ve Diyanet İşleri Başkanlığının bütün çalışanlarına saygı ile duyurulur.

2. PROMOSYON İPTAL KARARI BELEDİYEDEN

2. Promosyon iptali haberimiz ise bir belediyeden geldi. Baladiyenin promosyon anlaşmasını iptal etmesi konusunda yine bir sendika açıklama yaptı. İşte o açıklama ve detaylar:
Belediye Promosyon Anlaşmasını İptal Etti' Yeni Sözleşmeyi 22 Bin Lİraya İmzaladı
Tüm Yerel Sen Edirne Belediyesince yapılan promosyon sözleşmesi fshedildiğini açıkladı. Yeni Sözleşme ile maaş promosyonu 22 Bin 500 TL oldu.
Konuyu twitter hesabından duyuran Tüm Yerel Sen’in paylaştığı mesaj şöyle:

Annesini darp eden ağabeyini öldüren Lise Öğrencisi tutuklandı Annesini darp eden ağabeyini öldüren Lise Öğrencisi tutuklandı

“Yapılan bu promosyon sözleşmesinin diğer Belediyelerimize örnek olmasını temenni eder. Mevcut promosyon sözleşmesini feshederek, emekçiden yana taraf olan Edirne Belediye Başkanımız Sn. Recep Gürkan’ı ve Edirne Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizi yürekten kutluyoruz.
Kamu çalışanlarına maaşlarını aldıkları bankalar ile yapılan anlaşmalar gereği promosyon ödemesi yapılmaktadır.
Banka promosyon sözleşmeleri uzun süreleri kapsayacak şekilde hesaplanması yaşanan yüksek enflasyon sürecinde hak kayıplarına neden olmaktadır.
Geçmiş dönemde imzalanan sözleşmelerin feshi veya yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
Bu kapsamda bütün Belediyelere Sendikamız tarafından yazı yazılarak promosyon sözleşmelerinin güncellenmesini talep ettik.
Yetkili olduğumuz Edirne Belediyesinde mevcut eski sözleşme fesh edilerek 422 emekçi adına üç yıllık 22.500 TL banka promosyonu sözleşmesi imzaladık.”