Okul servis şoförünü kim koruyor?

Okul servis yönetmeliği mi?

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü mü?

Minibüsçüler ve Servis Araçları İşletmeleri Esnaf Odasımı?

Okul servisleri yönetmeliğinde bir eksik ya da sorun var mı varsa nedir?

Çünkü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yaptığım yazılı şikayetim sonucunda görevi başındaki öğretmene öğrencilerinin gözü önünde sözlü ve psikolojik zorbalık yapan okul servis şoförüne somut bir işlem yapılmadı.

Ayrıca bahsi geçen okul servis şoförü ve servis hostesi eşinden hatayı telafi edici bir bir tutum gelişmedi.

Öğrencilerimin gözü önünde maruz kaldığım zorba davranışa ve itibar suikastine karşı herhangi bir yaptırımda bulunulmaması, bahsi geçen servis görevlilerinin aynı görev alanında, servis hizmetine devam etmesi hem güvenlik hem psikolojik anlamda kaygı yaratıcı bir durum değil midir?

İlgili ve yetkili kişilerin gerekli tedbirleri alması gerekmez mi?

Öğretmenin itibarı ve güvenliği  öncelikle Mlli Eğitim Taşra Teşkilatlarının ve akabinde MEB'in sorumluluğunda değil midir?

Servis içinde öğrencilerimin yanında maruz kaldığım talihsiz olay üzerine okul müdürlüğüne;

( 15.03.2024 tarihinde ve okul saatinde okul idaresinin temin ettiği …………… şoförlüğünü yaptığı ………. okul servisiyle, 4/C sınıfı öğrencilerimi Meslek Tanıtımı amacıyla, Alanya Sanayi Sitesi’ne götürdüm.

Öğrencilerimi servise bindirdim. Henüz öğrencilerimi servise yerleştirmiştim ki şoför beni uyarır bir ses tonuyla  “Öğrencilerinizi uyarın, ayaklarını koltuklara dokundurmasınlar” dedi. Hiç sorun etmedim, bunun üzerine çocuklar taşıt içinde nasıl davranacağınızı biliyorsunuz, çevreye zarar vermeyelim, olur mu” diye uyardım. Servisin en ön koltuğunda bir bayan oturuyordu. Yolculuk başlayınca  bayana “ Pardon, siz kimsiniz, servis hostesi misiniz” diye sordum. Bayan “Evet ben servis hostesiyim” dedi. Bayanla aramızda başka bir konuşma geçmedi. Şoför Serkan Beyle, ineceğimiz nokta ile ilgili konuşmalar geçti, hatta bizi sanayide bekleyen öğrenci velimle telefonda görüştürdüm, yer tarifi aldı. Sanayiye geldik  ve servis şofürü ……… Bey, işimiz bitince telefonla aramamı, gelip alacağını söyledi. İşimiz bitince telefonla aradım, servis geldi. Yine öğrencilerimi servise bindirdim ve öğrencilerime taşıt içindeki kurallar konusunda hatırlatma yaptım. Servisin hostesi olan bayan, yine önde oturuyordu bu arada.

Şoför Serkan Bey’e servis ücretini sordum, O da okul idarenize sorun, dedi. Hemen Md Yard. ………… Bey’i aradım. Müdür yardımcımız “Alanya Kültür Merkezine 400 TL alıyorlar hocam” dedi. Bunu şoföre söyledim ve buraya da aynı mı yoksa farklı mı diye sordum. Şoför bana “Verin 400 TL dedi ve parayı şoföre verdim.

Okulu doğru yaklaşınca sakin bir konuşma sesiyle “ Afedersiniz şoför Bey, yalnız bir şey söylemek istiyorum, hanımefendi bana servis hostesi olduğunu söylemişti. Servis hostesinin öğrenciler servise inerken ve binerken ve servisin içinde iken güvenlik açısından ilgilenmesi gerekmez mi” diyordum ki, ön koltukta yerinden kıpırdamayan bayan bana bağırmaya başladı.“Öğretmen sensin, bu çocukların sorumluluğu sende, öğrencilerini sen bindireceksin, sen takip edeceksin, sen indireceksin, bu senin görevin, kendi görevini bana mı yaptıracaksın, bana işimi mi öğreteceksin, sen kim oluyorsun” diye elini kolunu sallayarak bağırmaya devam etti. Şaşkınlık içinde Hanımefendi önce sakin olun, neden bağırıyorsunuz, servis hostesi olduğunuzu söylediğiniz için şoför beye bu soruyu yönelttim, hem bu saydıklarınızın hepsini ben yaptım zaten dedim. Hostes kadın hala “ Ben şimdi evimde çocuklarımın yanında olabilirdim, burada sizin için oturuyorum, çocuklarımı, evimi ihmal ediyorum” diye bağırmaya devam ediyordu. “İşte bakın siz de görevde olduğunuzu söylüyorsunuz, peki görevinizi yaptınız mı, neyse söyleyen gitti tamam, ben bir şey demedim kapattım bu konuyu, sakin olun öğrencilerin yanında bağırmayın, korkacaklar, diye sakinleştirmeye çalışırken; Şoför “Kapat çeneni, konuyu sen açtın, karımı dinleyeceksin” diye hostesi destekleyerek bağırdı ve sinirli bir halde 400 TL servis ücretini benim önüme fırlattı, paralar dağıldı “Al şu paranı, çeneni kapat, benim karımı dinle” sözlerini savurdu ancak bu arada şoförün hostes eşi “O paralar benim vermem” diyerek bir hışımla, paraları topladı. Öğrencilerimin gözü önünde yaşanan bu olay ve bir öğretmen olarak düşürüldüğüm bu durum karşısında adeta nutkum tutuldu, ağlamamak için kendimi tutma çabası içindeydim o an. Şoför ve hostes eşi bağırarak söylenmeye devam ettiler, bir yandan olayın  şoku bir yandan kaza riskini ve öğrencilerimin psikolojisini düşünerek, ağzımı açmadım. Servis okulun önüne gelince öğrencilerimi servisten indirdim, zaten teneffüs saatine denk gelmişti gelişimiz. Okul servisi olduğu için kendileri de servisi okulun önüne park ettiler.

Okula girince yaşadığım problem ve maruz kaldığım durumla ilgili okul müdür yardımcımızı ve okul müdürümüzü bilgilendirdim. Ders başlayıp sınıfa girince, öğrencilerim “Öğretmenim  iyi misiniz, size çok üzüldük, size nasıl bağırdılar, korktuk, siz sakin sakin sadece bir soru sordunuz, onlar ikisi birden size bağırıp saygısızlık ettiler deyip gelip bana sarıldılar. Yok bir şey çocuklar, iyiyim, merak etmeyin dedim. Bazı öğrencilerim (………………………………………………….) “Öğretmenim şoförün karısı sizin arkanızdan size hakaret etti, “Terbiyesiz öğretmen, bana işimi öğretiyor” vb. bir sürü şeyler söyledi diye şoförün hostes eşinin sözlerini aktardılar. Şoförün hostes eşi bunlarla da yetinmemiş öğle arası tatilinde öğrencilerimin yanına gelerek “Öğretmeniniz size kızıyor mu” diye sorular yönelterek tedirgin etmiş.

Görevim başındayken servis hostesi görevi ile ilgili sorduğum bir soru üzerine öğrencilerimin gözü önünde okul servisi görevini de yapan şoför ve hostes eşinin akıllara durgunluk veren davranışlarına, sözlü ve psikolojik şiddetlerine uğradım, bir öğretmen olarak öğrencilerimin gözü önünde saygısızlığa, hakarete ve itibarsızlaştırılmaya maruz kaldım. Okul müdürümüz ………………….. da servis içinde yaşananları sınıfa gelerek öğrencilerimden birinci ağızdan teyit etmiştir. Olayın yaşandığı ilk günden beri bir eğitimci olarak, insanlar hata yapabilir lakin hatalarını da telafi edebilir anlayışıyla hoşgörü ve sabırla özür babında telafisini bekledim. Ancak okul müdürümüz Sayın …………………..’un da bahsi geçen kişilerle defaten görüşmesine rağmen uzlaşı yolunda bir adım atılmadı.

Ayrıca önemli bir husus olarak, okul taşıtı görevlisi şoför ve hostes eşin servis içinde gösterdikleri bu tutum, okula gidiş ve gelişlerde taşıma yaptığı öğrencilerinin güvenliği için de akıllarda soru işareti ve endişe yaratmaktadır. Bu bağlamda sadece “Kadriye Demirel” olarak maruz kaldığım bu davranışı tolere edebilirdim. Ancak öğrencilerin güvenliği, eğitim camiasının, okul kurumunun ve yöneticilerinin ve öğretmenlik mesleğinin onuru gereği ayrıca Öğretmen Kadriye Demirel’in itibarı için ………… plakalı Parlayüksel İlkokulu, okul servis aracı şoförü …………… ve hostes görevini üstlenen eşi hakkında gerekli işlemin yapılmasını saygılarımla arz ediyorum.)

Dilekçemi verdim, okul müdürümüz  tarafından; (ALANYA İLÇE MİLLÌ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

1 5/03/2024 tarihinde Okulumuz 4/C Sinifinin " Mesleklerin Tanıtımı" kapsaminda düzenlediğimiz

gezi esnasında ……………. Plakalı Okul Servis $öförü ……….. ve Serviste hostes olarak çalşan

eși …………. ile Sinıf Öğretmenimiz Kadriye DEMİREL'e ait ,söförün ve eşinin kendisine

takınmıș olduğu tavir ve sõylemiş olduğu sözleri aktarır dilekçe ektedir. Olay sonrası geziye katılan

öğrenciler çağırılmış, durum kendilerine sözlü olarak sorulmuș ve olay çocuklarca da doğrulanmıştır

Bunun üzerine Servis șöförü ile olayın yanlışlığı ve tatlıya bağlanarak öğretmenimizden özür dilemesi

için 4-5 kez yüz yüze görüșülmesine rağmen șöför herhangi bir olgunluk gösteremiș ve özür de

dilememiștir. Șõförle alakalı olarak işlem başlatılmasını ve;

Müfredata yeni bir ders giriyor eylülde başlayacak yeni dersi bakan açıkladı Müfredata yeni bir ders giriyor eylülde başlayacak yeni dersi bakan açıkladı

Gereğinin yapılmasını arz ederim ) üst yazsıyla, Alanya İlçe Müdürlüğü’ne gönderildi.

Ve dilekçeme yanıt olarak (İlgideki yazınız Oda'mızca incelenmiș olup; …….. plakalı okul servis aracının şoförü  …….. .. ve hostesi ………. ile konu hakkında görüșülmüş, gerekli uyarıda bulunulmuştur.)  açıklamasından başka hiçbir işlem yapılmamıştır.

İlçe Milli Eğitim' in okul servisleri üzerinde herhangi bir işlem yapma yetkisi yok mu, resmi bir sözleşme söz konusu değil mi ki  sorunu sadece minibüs ve servisçiler odasına bildirmekle yetiniyor?

Bu durum, zorba tutum sergileyen  okul servisçilerini cesaretlendirmez mi, teşvik edici rol oynamaz mı?

Minibüs ve Servis  Araçları İşletmecileri Esnaf Odası'nın İlçe Milli Eğitim'e verdiği "İlgili yazı gereği servis aracının şoförü ve  hostesi ile konu görüşülmüş, gerekli uyarıda bulunulmuştur" cevabından "Gerekli uyarı" derken neyi kastetmiştir,  uyarı neticesinden  bahsi geçen servis ve şoförü ve  hostes eşi neden işledikleri kusuru telafi edici bir tutum sergilememiştir, Minibüsçüler ve Servis Araçları İşletmeleri Esnaf Odası tarafında servis şoförüne ve hostesine neden herhangi  bir yaptırım uygulanmamıştır?

Anlaşılan o ki Alanya İlçe Milli Müdürlüğü ileMinibüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası soruna eğilmemiş, çözüm üretmemiş sadece geçiştirmiştir.

Alay eder gibi bir cevapla, ciddiyetsizlik ve güvensizlik sergilemiştir.

Okul ve öğretmen itibarsızlaştırılmış, zorba servis şoförü ve zorba servis hostesi korunmuştur ve şikayet konusu olay kapatılmaya çalışılmaktadır.

Tüm bu yaşananlar ve sonrasında Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve Alanya Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Odası'nın tutumu kabul edilemez.

Öğretmenlerin ve öğrencilerin güvenliği, kurumun ve öğretmenin itibarı için gerekli işlemler yapılmalıdır.

Öğretmenler kimsenin şamar oğlanı değildir.

Öğretmenin itibarı önce Alanya İlçe MEM’in sonra MEB’in itibarıdır! İade-i itibar yapılmalıdır.

Kadriye Demirel

Eğitimci Yazar