Memurlara indirim kartı telefona yüklenebilecek dijital kartı Memur Sen açıkladı Memurlara indirim kartı telefona yüklenebilecek dijital kartı Memur Sen açıkladı

Milli Mğitim bakanlığı MEB, 2022 yılında uzman öğretmenlik, başöğretmenlik kariyerlerini ve öğretmenlerle ilgili bazı düzenlemeleri içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun TBMmeden geçmesinin ardından kanunu uygulamaya başlamış ve 2023 yılı Ocak ayında kanun uygulamaya sokmuştu.
Ancak bazı sendikalar meslek kanununun anayasaya aykırı hükümler içerdiği gerekçesiyle anayasa mahkemesine iptal davası açmıştı. AYM, aldığı kararla Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerini iptal etmişti.
AYM'nin bu kararın ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni bir meslek kanunu hazırlanacağını bildirmiş ve bu kapsamda sendikaların görüşüne almıştı.

Yeni ÖMK'da sınav şartının kaldırılması, görev süresi şartının düşürülmesi, milli eğitim müdürlerine ve şube müdürlerine uzman öğretmenlik-başöğretmenlik ünvanını verilmesi gibi bazı maddelerin yer alması beklenirken önemli bir talep de özel okullarda görev yapan öğretmenlerden geldi.

YENİ ÖMK'DA KÖK MAAŞ DA OLSUN

Sitemiz mesaj gönderen özel okul öğretmenleri, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda, özel okul öğretmenlerine kök maaş uygulamasının getirilmesi ve özel okul öğretmenlerinin maaşlarının kanunla garanti altına alınması talep edildi.

Çoğu okulda asgari ücretin altında ücret alarak çalışan özel okul öğretmenlerinin bu mağduriyetinin giderilmesinin ancak kanunla mümkün olabileceğini savunan özel okul öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığının konuya el atmasını ve kök maaş uygulaması ile haklarını güvence altına alınmasını talep ediyor.

Sizler de yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili düşüncelerinizi ve taleplerinizi haber ediyorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.