Eğitim Bir Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İdris Şekerci öğretmenlik meslek kanunu kapsamındaki bazı maddeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle rota konusunda çarpıcı iddiaları açıklayan şekercinin açıklaması ve haberi detayları şöyle 

Millî Eğitim Bakanlığının hazırladığı yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağına ilişkin önemli bir açıklama geldi. Öğretmenlerin gündemini son günlerde oldukça fazla meşgul eden rotasyonla ilgili çarpıcı açıklamalar dikkatleri üzerine çekti. Şekerci tarafından yapılan açıklamaya göre rotasyon kanun tasladan tamamen çıkarıldı. İşte o açıklamanın detayları:

Öğretmenlerin 2024 Eylül seminer ek ders ücretleri belli oldu kaç TL ödeme yapılacak Öğretmenlerin 2024 Eylül seminer ek ders ücretleri belli oldu kaç TL ödeme yapılacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslak metinde öğretmene rotasyon şu ifadelerle yer aldı:

"Öğretmenlerin; atandıkları eğitim kurumunda en az üç eğitim öğretim yılı, aynı eğitim kurumunda en fazla 12 eğitim öğretim yılı görev yapmaları esastır. (3) Öğretmenlerin sağlık ve can güvenliği mazeretlerine bağlı yer değiştirmeleri yıl içerisinde döneme tabi olmaksızın, diğer mazeretlere bağlı yer değiştirmeleri ise yarıyıl ve/veya yaz tatili döneminde yapılır."

ROTASYON TASLAKTAN ÇIKARILDI

İdris Şekerci yeni ÖMK taslağı ile ilgili açıklamasında rotasyonun taslak metinden kesin olarak çıkarıldığını belirterek şu bilgileri verdi:

"Rotasyon ilk taslakta vardı. Ancak daha sonra bakanlık bu uygulamanın sahada nasıl görüldüğünü anlamak için istişare yapma gereği hissetti. Üyesi sayısı en az olan sendikaların genel başkanları da dahil olmak üzere bildiğim kadarıyla istişare yaptı. Şu anda çıkacak olan kanun metninde rotasyon yok. Bu kesin bir bilgidir."

EK DERS VE KARİYER

Öğretmenlerin takip ettiği uzman öğretmenlik için gereken sürede indirim ve ek ders ücretlerine zam yapılması gibi konularla ilgili de bilgi veren Şekerci şunları söyledi:

"Meclis trafiğinde de eğitim çalışanlarının talepleri doğrultusunda görüşmeler olacak. Gerek kariyer basamakları gerek ek ders ücretleri ile ilgili Meclis aşamasında istişarelerimiz olacak."

Öğretmenler uzman öğretmenlik için geçecek sürenin 10 yıldan 5 yıla indirilmesini talep ediyor. Ek ders ücretlerinin yüz de yüz oranında artırılması da talepler arasında.

ÖMK’DA ÖĞRETMENE ŞİDDET MADDESİ

Yeni Öğretmenlik Meslek KanunuTaslak metinde öğretmene şiddetle ilgili ise şu düzenleme bulunuyor:

"Tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek,, doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak."