Bakan Tekin’den öğretmen atama takvimi sayısı ve mülakat açıklaması Bakan Tekin’den öğretmen atama takvimi sayısı ve mülakat açıklaması

Milli eğitim bakanlığı yeni müfredat çalışmalarını devam ettiriyor. Bakanlık tarafından sürdürülen müfredat çalışmaları son aşamaya geldi. Milli eğitim Bakanı Yusuf Tek'nin önümüzdeki günlerde müfredat ile ilgili tanıtımı yapması bekleniyor. Yeni müfredat ile birlikte öğretmen atama sayılarında da önemli değişiklikler olacak.
MEB tarafından uygulamaya konulacak yeni müfredat ile birlikte bazı dersler daha fazla ön plana çıkacak. Ders yükünün hafifletilmesi nedeniyle önümüzdeki yıllarda öğretmen atamalarında ki branş dağılımının dengesi oldukça fazla değişecek. Peki hangi branşlar ön plana çıkacak, hangi branşlarda öğretmen atama sayısı değişecek? İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı şubat ayında yapılması gereken öğretmen atamalarına ilişkin takvimi henüz yayınlamadı. Atama bekleyen on binlerce öğretmen, atamaların ne zaman yapılacağını bilmiyor. Bakanlıktan atamaların yapılacağı tarihe ilişkin herhangi bir ipucu verilmedi. Ayrıca atamalarda mülakat konusu Bakan Yusuf Tekin açıklamalarına rağmen belirsizliğini koruyor. Ancak yeni müfredatın fazla öğretmen atamalarda da etkilemesi bekleniyor. Yeni müfredatta öğrencilerin ders yükü azaltılacak, sosyal etkinlikler, spor ve sanat etkinlikleri daha ön plana çıkacak. Bu etkinliklerin ön plana çıkması ile birlikte bu alanda ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı da artacak. Ayrıca yeni yeni müfredatla birlikte yıldızı parlayacak olan dersler yabancı diller olacak.Bakan Yusuf Tekin, yabancı dil öğretimi ile ilgili çalışmaları daha önceki açıklamalarında dile getirmiş ve bu konuya ağırlık verileceğini duyurmuştu. Ayrıca ikinci bir yabancı dil eğitiminin de yoğunlaştırılacağını belirtmişti. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere yabancı dil eğitimi önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık kazanacak.

öğretmen atamalarında genellikle sınıf öğretmenliği, din kültürü öğretmenliği, okul öncesi eğitim öğretmenliği ön plana çıkar. önümüzdeki dönemde ise bu branşlara İngilizce öğretmenliği, Almanca öğretmenliği, beden eğitimi öğretmenliği, Resim, müzik ve sosyal dersler ile ilgili öğretmenlikler eklenecek. Bu branşlarda önümüzdeki yıllarda atama sayılarının daha fazla artması bekleniyor.