İSTANBUL (AA) - Zeytinburnu Kültür Sanat'ta düzenlenen "100 Yüze İmza ve Söyleşi" programına yazar Tarık Tufan konuk oldu.

Aykut Ertuğrul'un sunduğu programda, Tufan "Aşıklara Yer Yok" isimli son romanını ve yazarlık serüvenini anlattı.

Tufan, romanlarında sıklıkla aşk temasına yer verdiğini belirterek "Hayatımızda birtakım konular, birtakım meseleler var ki anlatıcılar için son derece cazip anlamlar barındırıyor. Anlatıcılar o kavramları, o konuları, o duyguları, insanın hayatında yer tutan o şeyleri bir biçimde anlatabilmek için oralara yakın olma arzusu hissediyorlar. Böyle anlattığımızda muhtemelen aşk bu konuların başında gelebilir." dedi.

Hayatın doğumdan itibaren insanın yaralandığı bir zaman süreci olduğunu işaret eden Tufan şunları kaydetti:

TDT üyelerindeki teknoloji girişimcileri için Silikon Vadisi'ne gitme fırsatı TDT üyelerindeki teknoloji girişimcileri için Silikon Vadisi'ne gitme fırsatı

"Aynı zamanda insanın teselliler de bulduğu bir süreç, bir zaman süreci. Biz hayatımızda birtakım şeylerden yaralanıyoruz, birtakım şeylerden teselli buluyoruz. Aramızda yaralanmaya daha açık, psikolojik anlamda, duygusal anlamda, karakter olarak bu yaralara daha açık, daha hassas ruhlar var. Onlar hayatın içerisinde daha çok yaralanıyorlar, daha etkileniyorlar bundan ve doğal olarak onların kendi içinde teselliye daha muhtaç tarafları var. İnsanın hayatında kimi şeyler var ki bu yaralara aynı zamanda merhem olabilecek kadar güçlü ve derin şeyler. Mesela insanın bir annesinin olması, hayatın içerisinde bir teselli biçimi. Bir babasının olması da bir evladının olması da böyle. İnsan, insanın zehrini almaya başlıyor. Etrafımızda sevdiğimiz insanlar, dostlarımız, komşularımız. Şimdi kalmadı ama geçmişteki insanların vardı, ahretlikleri. Çünkü onlar dostluklarını sadece bu dünyaya sıkıştırmak ve bu dünyadan ibaret kılmamak için onlar dostluklarını başka daha beka olana da yansıtmak istiyorlar ve ahretlikleri oluyor onların."

Tarık Tufan, "Aşıklara Yer Yok" romanının karakterlerinin içinde bulunduğu durumlar hakkında ise "Orhan, Firdevs aslında her birinin hayatını mahvedeceğini zaman zaman bildiği halde peşinden gittikleri bir aşk var. Maalesef farklı aşklar. Zaten hikayenin belki de düğümü orada. İkisi de bunun farkında." değerlendirmesinde bulundu.

Söyleşinin sonunda Tufan katılımcıların sorularını yanıtladı ve kitaplarını imzaladı.