ÖĞRETMENLERE SEÇİM VAADİ, KBS DÜZENLEMESİ UNUTULDU MU? ÖĞRETMENLERE SEÇİM VAADİ, KBS DÜZENLEMESİ UNUTULDU MU?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 2023 yaz tatilinin 1 buçuk aya düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.
Mayıs ayında yaşanan tatiller ile sınav sürecinin yaşandığı okullarda biraz dinlenme fırsatı bulan milyonlarca öğrenci yaz tatiline hazırlanırken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'ten yaz tatilinin kısaltılması yönünde çok önemli açıklamalar geldi.
2023 yılı mayıs ayında öğrenciler şu tatilleri yapmıştı: 1 Mayıs İşçi Bayramı,  14 mayıs seçimlerinin ardından 15 Mayıs seçim tatili, 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve 28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçiminin ardından 29 Mayıs seçim tatili. Bahse konu bu tu tatil günlerini hafta sonları ile birleşmesi ile birlikte öğrenciler uzun soluklu tatiller yaşamış ve dinlenme fırsatı bulmuşltu. Bu tatillerin ardından yaz tatilinde tatil yapma ve dinlenmek için karne gününü bekleyen öğrenciler için önemli açıklama yapan Mahmut Özer'in yaz tatiline ilişkin açıklamalarının detayları şöyle:

BAKAN MAHMUT ÖZER: AKSASYAN EĞİTİM TELAFİ EDİLECEK

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve art arda yaşanan 2 deprem,n ardında 11 ilde okullar kapanmış, eğitime ara verilmişti. Deprem sonrasında Türkiye genelinde de okullar tatil edilmişti. Eğitimde yaşanan aksamalar nedeni ile Milli Eğitim Bakanlığı bu konu ile ilhili yeni düzenlemeler üzerinde çalışmalar yürütmeye başladı ve sonunda nihai karara varıldı. Bakan Mahmut Bakan Özer, özellikle eğitimin ciddi manada aksadığı deprem bölgesi öncelikli olmak üzere aksayan eğitimin önüne geçebilmek için yaz okulu uygulamasının yürürlüğe gireceğini şu ifadelerle kamuoyu ile paylaştı:

YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK NE ZAMAN BİTECEK

Öğrenciler için yaz tatili karnelerin verilmesi ile birlikte başlayacak. Bakan Özer'in açıklaması şöyle:

“Öğrencilerimizin matematiğe olan ilgisini artırabilmek, matematik okur yazarlığını artırarak günlük becerilere uygulanabilmesini sağlamak ve İngilizce dilinin konulması ve öğretilmesi kapsamında İngilizce ve Matematik derslerini kapsayan programda; bakanlığımıza bağlı olan resmi ve özel öğretim kurumlarımızda 4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12. sınıflarda eğitim görmekte olan istekli öğrencilerimiz için 1 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında ülke genelinde yaz okulları eğitim verecektir.”

MEB YAZ TATİLİ YAZISI TÜM İLLERE GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı yaz tatili dahil olmak üzere 2023 / 2024 Eğitim Öğretim Yılı faaliyetleri adı altında verilecek olan eğitimi ile ilgili detayların yer aldığı resmi yazıyı 81 ile gönderdi. Bakanlığın uygulaması ile birlikte deprem nedeni ile okulların kapanmasının neden olduğu eğitim aksamalarının telafi edilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda tüm illerde yer alan okullarda 1 Ağustos 2023 tarihi itibariyle yaz okulu başlayacak ve 1 Eylül 2023 tarihine kadar eğitimler devam edecek.