UNESCO'da Uluslararası Sıfır Atık Günü etkinliği düzenlendi UNESCO'da Uluslararası Sıfır Atık Günü etkinliği düzenlendi

NEW YORK (AA) - ABD’nin başkenti Washington’da hayvanseverler, ördek ve kazlara işkence yapılarak elde edilen ciğer yemeğini satan Fransız restoranını protesto etti.

Beyaz Saray'a yakın bölgedeki Fransız restoranının önünde toplanan hayvan hakları savunucusu Humane League üyesi protestocular, ördek veya kazların zorla beslenmesiyle büyütülen ve "Foie Gras" (Yağlı karaciğer) adı verilen yiyeceği satan işletmeye karşı gösteri düzenledi.

Foie gras'ın kaz veya ördeklere ait hastalıklı bir karaciğer olduğunu belirten dövizler taşıyan protestocu grup, bu yemeğin başkentte yasaklanması çağrısında bulunurken, Fransız restoranının önündeki kaldırıma tebeşirle sloganlarını yazdı.

Humane League üyesi Laura Kiana isimli gösterici, protestolarının etkili olduğunu ve işletmenin müşterilerine şimdilik çok pahalıya satılan foie gras servis etmeyi durdurduğunu, ancak bu ürünü bir daha satmayacağına dair bildiri yayınlaması için gösterilerine devam ettiklerini ifade etti.

Kiana, "Onlardan gelecekte asla foie gras satmamalarını istiyoruz. Çünkü daha çok gelişmesi için hayvanlara sonda yapılıyor ve karaciğerleri doğal boyutunun 10 katına çıkıyor." diye konuştu.

- Acı verici hastalık

Animal Legal Defends Found isimli kuruluşun internet sayfasında, "foie gras elde etmek için kaz ve ördeklerin zorla beslendiği ve hayvanlarda hepatik lipidoz olarak bilinen son derece acı verici bir hastalığa" neden olduğu, bu yüzden ondan fazla ülkede yasaklandığı belirtildi.

Kuruluşun sayfasında ayrıca, bilimsel çalışmaların bu ürünün, onu tüketen insanlarda görülen "sekonder amiloidoz" adı verilen ölümcül bir hastalık ile ilişkili olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Fransız mutfağında popüler ve iyi bilinen bir yemek olan Foie Gras California ve New York dışında ABD'de yasal olarak satılabiliyor.