ANKARA (AA) - Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Mütevelli Heyeti Toplantısı'na katılan AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin dopingle mücadele konusunda kararlı adımlar attığını belirtti.

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’ndan Beşiktaş’a seyircisiz oynama cezası Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’ndan Beşiktaş’a seyircisiz oynama cezası

WADA Mütevelli Heyeti Üyesi Kasapoğlu, Kanada'nın Montreal şehrinde düzenlenen toplantıya, Avrupa Konseyi'nin tek kamu otoritesi temsilcisi olarak katıldı.

Birçok konunun ele alındığı toplantıda gündemle ilgili konuşan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"WADA'daki Avrupa Konseyi temsili pozisyonumuza ilave olarak Taraf Devletler 9. Konferansında (COP 9), Batı Avrupa ülkeleri, ABD ve Kanada’yı temsilen büro başkan yardımcılığına seçildik. Dopingle mücadelede uluslararası tecrübemizi sürekli geliştirme gayreti içindeyiz. Türkiye olarak dopingle mücadele konusunda çok kararlı adımlar attık, atmaya da devam edeceğiz. Bunun yanında, uluslararası standartlarla uyumlu bir şekilde WADA başta olmak üzere ilgili bütün paydaşlarla istişare içinde ulusal mevzuatımızı oluşturma sürecini yürütüyoruz."

WADA'nın Yönetişim Reformları'nı şeffaf şekilde uygulamasını öven Kasapoğlu, "Yönetişim Reformları'nın belki de en önemlisi, sporcuların ve ulusal dopingle mücadele kuruluşlarının WADA yönetiminde temsilinin artırılmasıdır. Bu doğrultuda yapılan reformlar sonucunda, WADA Sporcu Konseyi ve WADA Ulusal Dopingle Mücadele Kuruluşları Danışma Grubu'ndan temsilcilerin mütevelli heyetimizde ve yürütme komitemizde yer almasını WADA'nın kapsayıcı yönetim anlayışı açısından çok değerli buluyorum. Onların ve diğer üyelerin atanmalarıyla WADA’nın dopingle mücadelede spor kamuoyunda daha güçlü bir şekilde temsil edildiğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.