İSTANBUL (AA) - Visa ve Hackquarters, Visa Innovation Program Europe'un (Visa Avrupa İnovasyon Programı) 2023 dönemi için 7 ülkede başvuruların başladığını duyurarak finteklere çağrıda bulundu.

Visa'dan yapılan açıklamaya göre, başvurular, 14 Nisan'a kadar açık olacak ve fintekler visainnovationprogram.com adresinden programa başvuruda bulunabilecek.

Visa Avrupa İnovasyon Programı'na bu yıl dahil olacak fintekler, 2023 dönemi için belirlenen 5 tema etrafında ürün veya çözüm geliştirecek. Bu temalar; yeni dönem için yeni nesil ödeme deneyimleri, iş yerleri ve KOBİ'lerin güçlendirilmesi, akıllı ve sürdürülebilir gelecek, yeni ödeme akışları ve gömülü finans olarak belirlendi.

Programın Türkiye ayağı, bir girişim hızlandırma programı ve kurumsal inovasyon ortağı olan Hackquarters iş birliğinde hayata geçiriliyor. Türkiye'de 2019 yılından beri yürütülen program, başarıyla tamamlanan 4 dönemin ardından bu yılki 5. döneminde Türkiye’den 5 finteki ağırlamaya hazırlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Visa Güney Avrupa İş Geliştirme Başkanı Jak Telyaz, şunları kaydetti:

"Visa olarak inovasyon yoluyla yeni ödeme yöntem ve şekillerini her gün daha da iyileştirmek ve daha erişilebilir hale getirmek için çalışıyoruz. Visa Avrupa İnovasyon Programı, yerel bir program olmaktan çıkıp artık Güney Avrupa'daki 7 pazarı kapsayan bölgesel bir programa evrildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye'deki ekibimiz ve Hackquarters ile birlikte ülkemizde elde ettiğimiz know-how ve deneyimi, bölgesel genişlemenin ilk adımı olan İspanya'ya aktardık. Visa'nın küresel ağı sayesinde fintekleri yurt dışında yeni pazarlara açmak için eşsiz bir konumdayız. Tüm fintekleri yeni dönemde Visa Avrupa İnovasyon Programı'nın bir parçası olmaya ve girişimlerini daha da ileriye taşımaya davet ediyoruz."

- "Yerel fintek keşfedebilecek ve onları güçlendirebileceğiz"

Program ortağı Hackquarters'in Kurucusu Kaan Akın da startup ekosistemini destekleyen Hackquarters olarak fintek kurucularının en yenilikçi kurumsal ortaklarla bağlantı kurması için tutkuyla çalıştıklarını belirtti.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da 16. Uluslararası Ekonomi Forumu düzenlendi Tataristan’ın başkenti Kazan’da 16. Uluslararası Ekonomi Forumu düzenlendi

Hackquarters olarak, Visa Avrupa İnovasyon Programı'nın uygulayıcısı ve küresel bir finans lideriyle fayda yaratmaya dayalı bu iş birliğini genişletmeye devam ettiklerini aktaran Akın, şunları kaydetti:

"Fintech girişimlerinin işlerini büyütmelerine yardımcı olan Visa Avrupa İnovasyon Programı, küresel bir inovasyon ağına, finansa ve iş uzmanlığına erişim sağlarken aynı zamanda somut sonuçlar ile müşteri deneyimlerini yeniden şekillendiriyor. Yerel ekonomi ve inovasyon ekosistemi üzerinde olumlu bir etki bırakarak Türkiye'de enerji dolu bir fintech ağının oluşturulmasını sağlayan Visa İnovasyon Programı'nın Avrupa'ya açıldığını görmekten büyük heyecan duyuyoruz."

Visa Güney Avrupa Bölge Genel Müdürü Bea Larregle ise daha kapsayıcı ekonomiler inşa etmek ve ekonomilerde büyüme için iş birliğine dayalı inovasyonu desteklemekte kararlı olduklarını belirterek, "Programın şimdiye kadar elde ettiği başarılı sonuçlardan sonra bu yeni dönemde Kıbrıs, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz, İspanya ve Türkiye'yi kapsayacak şekilde genişlediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Bu sayede Avrupa'da ödemelerin ve ticaretin geleceğini şekillendirmeye aday daha fazla yerel fintek keşfedebilecek ve onları güçlendirebileceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- Toplam 1.300 saatlik mentorluk hizmeti sunuldu

Verilen bilgiye göre, Visa Avrupa İnovasyon Programı, 2019'dan bu yana Güney Avrupa'daki fintek ekosistemini hızlandırıyor. Program; katılımcı finteklere Visa'nın uluslararası düzeydeki iş ortakları, e-para kuruluşları, bankalar, iş yerleri, hükümetler ve diğer yüksek profilli kuruluşlardan oluşan küresel ağına ve yeni pazarlara hızlandırılmış bir erişim sunarak bu finteklerin çözümlerini test edip pilot aşamasına getirmelerini ve ticarileştirme aşamasına daha hızlı ulaşmalarını sağlıyor.

2022 yılında 4 ülkede uygulanan program süresince 900'den fazla başvuru alındı, 72 girişim mezun edildi ve 68 pilot çalışma başarıyla hayata geçirildi.

Program boyunca fintekler uluslararası bir mentor ve uzman havuzuna erişiyor. Aynı zamanda değer tekliflerini geliştirmek, yeni çözüm senaryolarını tanımlamak, yeni teknolojileri uygulamak ve yeni iş fırsatlarına erişmek için tasarım odaklı düşünme koçları ile çalışacak.

Katılımcı fintekler ayrıca, yatırımcılar ve risk sermayesi fonlarıyla da etkileşime girecek. Bugüne dek Visa Avrupa İnovasyon Programı, toplam 1.300 saatlik mentorluk hizmeti sundu ve katılımcı fintekler 84 yatırım turuna girerek 350 milyon avrodan fazla yatırım aldı.

Programın ilk katılımcılarından biri olan Bulgaristan'dan Payhawk, 2022 yılında unicorn olma başarısını gösterdi.