Yüzbinlerce öğretmen Milli Eğitim Bakanlığından uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili kararını Açıklamasını bekliyor. Öğretmenler aylardır açıklanmayan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili detayların kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyor. 
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Anayasa mMahkemesinin kısmi iptal kararının ardından kanunun yeniden düzenleceğini ve bu düzenleme için Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını açıklamasını beklediklerini söylemişti. Ancak AYM, aylar önce gerekçeli kararını açıklamasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni kanun ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Bakanlık, yeni kanunu aylar geçmesine rağmen hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunmadı. Yüz binlerce öğretmen ise yeni kanunun bir an önce hazırlanarak meclise sunulmasını bekliyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartlarının yeniden belirlenmesini, önceki kanunda yer alan bazı maddelerin güncellenmesini ve yeni maddeler eklenerek öğretmenlerin beklentilerine yanıt verilmesini bekleyen öğretmenler, bakanlığın kanunu bir an önce uygulamaya geçmesini talep ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili ilgili hiçbir detayı kamuoyu ile paylaşmadı. Bakanlık, yeni kanunun çalışmalarının yapıldığını defalarca açıkladı. Ancak yeni kanunda hangi maddelerin yer aldığı, öğretmenlere ne gibi yeni avantajlar sağlandığı gibi detaylar bilinmiyor.

20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvurular yarın başlıyor 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvurular yarın başlıyor

Bakan Yusuf Tekin'in bazı açıklamalarından, uzman Öğretmen ve başöğretmenlik için gerekli olan süre şartının kısaltılması, 20 yılını dolduran öğretmenlere direkt olarak başöğretmenlik ünvanımın verilmesi, ücretli öğretmenlikte geçen süreleri kariyer basamaklarında geçerli olması gibi bazı maddelerin düzenlemede yer almasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf tekin Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmen atamalarının yakın bir zamanda açıklanacağını, Bakan Tekin ise önümüzdeki hafta öğretmen atamalarının sayısının kamuoyu ile paylaşılacağını duyurmuştu. Bakan Yusuf Tekin, yeni müfredat ile ilgili detayların da yakında açıklanacağını belirtmişti. Bu açıklamalardan bakanlığın eğitim camiasının beklediği önemli gelişmeleri önümüzdeki hafta açıklayacağı yönünde bir beklenti oluştu. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerii düzenleyen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun da diğer konular gibi önümüzdeki hafta bakanlık tarafından açıklanması bekleniyor. Yeni kanunun detaylarının açıklanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması ve haziran ayına kadar meclisten çıkarak yasalaşması bekleniyor. Ancak öğretmenler bakanlığın yeni meslek kanunu ile ilgili olarak uzun süre sessiz kalmasına tepki gösteriyor.

Sizler de konu ile ilgili görüşlerinizi ve önerilerinizi veriyorum kısmına yazabilirsiniz.

haberimizden hemen sonra bakan Yusuf Tekin tarafından açıklama yapıldı.

YENİ ÖMK İÇİN TEKİN'DEN TARİH AÇIKLAMASI TIKLAYINIZ