Milli eğitim bakanlığı MEB, öğretmenlik meslek Kanunu'nun değiştirilmesi için düğmeye bastı. Bu kapsamda sendikalar ve öğretmenlerden görüşler alındı. Gerekli çalışmalar yapıldı ve çıkarılacak olan yeni ÖMK'nın önemli kısmı tamamlandı.

öğretmenlerin haziran semineri belli oldu yüz yüze mi online mı olacak? öğretmenlerin haziran semineri belli oldu yüz yüze mi online mı olacak?

anayasa Mahkemesi meslek kanununun bazı maddelerini iptal etmesinin ardından bakanlık daha kapsamlı bir meslek kanunu yapmak için çalışmalar başlatmıştı. Bu çalışmalarla ilgili detaylar henüz kamuoyu ile paylaşılmadı. Öğretmen öğretmenlerin çok fazla talepleri bulunuyor. Bu taleplerin bakanlık tarafından karşılanıp Karşılanmayacağı merak edilirken en önemli konulardan biri olan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikte gerekli süre şartının değişmesi bekleniyor. 

Uzman öğretmenlikte 7 başöğretmenlikte 20 yıl

Milli eğitim Bakanlığının öğretmenlik meslek alanında yapacağı değişiklikle birlikte uzman öğretmen olmak için 7 yıl şartı getirmesi bekleniyor. Bu maddeye göre yedi yılını dolduran tüm öğretmen öğretmenler uzman öğretmen olmak için başvuru yapabilecekler.

başöğretmenlik için ise 20 yıl şartı getirilecek. Mevcut kanunda başöğretmen olabilmek için uzman öğretmenlikte on yıl geçirmiş olma şartı vardı. Yeni kanunla birlikte bu şart kaldırılacak ve 20 yılımı dolduran tüm öğretmenler uzman olup olmamasına bakılmaksızın başöğretmenlik kariyerine başvuru yapabilecek.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalışmaların son aşamasına gelindi. Önümüzdeki günlerde hazırlanan kanun taslağığının Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması bekleniyor.