Uzman Öğretmenlik düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında uzman öğretmenlikle ilgili düzenleme çalışması tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar Cumhurbaşkanı Yardımcısına sunuldu.

Cumhurbaşkanlığına sunulan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklama yaptı.

Çok kısa bir süre içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun tasarısını sunacaklarını belirten Yılmaz, yeni meslek kanununda öğretmene şiddet konusunun da yer alacağını söyledi. Öğretmene şiddet uygulayan kişilerin tutuklu olarak yargılanacağını, cezaların ise %50 oranında artıracağını belirten Yılmaz, öğretmenlerle ilgili önemli düzenlemelerin de yeni kanunda yer alacağını belirtti.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda, uzman öğretmenlerle ilgili olarak düzenlemeler yer alacak. Öğretmenlik Kariyer Basamakları dahilinde beklenen düzenlemeler arasında 8 yılını dolduran öğretmenlerin uzman öğretmenlik için başvuru yapabilmesi, başöğretmenlik için ise 16 yıl süre şartının aranması maddeleri var.

Yeni zamla öğretmen maaşı 53.000 TL düzeyine ulaşacak işte temmuz 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. derece zamlı maaşlar Yeni zamla öğretmen maaşı 53.000 TL düzeyine ulaşacak işte temmuz 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. derece zamlı maaşlar

Ayrıca 20-25 yılını dolduran öğretmenlerin ise uzman öğretmen olup olmamasına bakılmaksızın direkt olarak başöğretmen olması ile ilgili maddenin yer alması bekleniyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına ise yeni meslek kanununda yer almaması bekleniyor.