CHP binlerce öğretmenin katılımıyla atama mülakat müfredat konulu miting düzenledi CHP binlerce öğretmenin katılımıyla atama mülakat müfredat konulu miting düzenledi

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerini içeren öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Bakanlık yeni meslek kanununu yakın zamanda açıklayacak. Bakan Yusuf Tekin, öğretmenlik kariyerleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada önemli detaylara yer verdi. 

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin merakla beklediği yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili detayları önümüzdeki günlerde açıklayacak. Bakanlığın yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda mevcut kanununda yer alan hakları koruyarak öğretmenleri ile ilgili yeni düzenlemelere yer vermesi bekleniyor. Bakan Yusuf Tekin öğretmenlere yönelik kariyer planlamasında öğretmenlerin kendini geliştirmelerine olanak tanıyacak yeni kanun hazırladıklarını, yeni kanunla birlikte öğretmenlerin mesleki alanda gelişimlerinin teşvik edileceğini belirtti.

Yeni öğretmenlik meslek kanununun önümüzdeki günlerde bizzat bakan Yusuf Tekin tarafından tanıtımının yapılması bekleniyor. Ancak sürecin uzaması öğretmenler arasında da tepkilere neden oluyor. Anayasa Mahkemesinin kanunun bazı maddelerini iptal etmesinin ardından uzun süre geçmesine rağmen hala yeni meslek kanunu ile ilgili hiçbir detayın belli olmaması öğretmenlerin tepkisine yol açıyor. Öğretmenler yeni meslek kanunun bir an önce açıklanmasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisine sunularak kanun haline getirilmesini talep ediyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerleri ile öğretmenlerin maaşına öğretmenlik tazminatı ve başöğretmenlik tazminatı altında dolaylı artış sağlanıyor.

Yeni kanunda uzman öğretmen ve başöğretmen olma şartları yeniden belirlenecek. Yeni kanunda öğretmenlere yönelik daha kapsayıcı ve detaylı maddelerin yer alması bekleniyor.

Nisan ayında açıklanması beklenen yeni meslek kanununun meclis tatile girmeden Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması bekleniyor.