YKS 8 Haziran cumartesi ve 9 Haziran 2024 pazartesi günlerinde 3 milyondan fazla adayın katılımıyla yapılacak. Bu yılki sınavın tahmin edilenden daha rahat geçmesi bekleniyor.

ÖSYM tarafından yapılacak olan 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvurular için lise son sınıf öğrencilerini ve diğer adayların başvuruları 26 Şubat'ta sona erdi. ÖSYM başvuruları kaçıran adaylar için bir şans daha tanidigi ve geç başvurular için 5-7 Mart 2024 tarihine kadar süre verdi. Bu yıl yapılacak olan sınavda dört yıl önce yapılan LGS gibi önemli ve farklı bir durum yaşanacak. 2012'de başlatılan 4+4+4 sistemi kapsamında 60 aylık çocukların da birinci sınıfa başlaması nedeniyle on yıl okula başlayan öğrencilerin sayısı yaklaşık %50 oranında artmıştır. Bu öğrenciler LGS’ye girdiğinde bir önceki yıla göre %50 oranında daha fazla öğrencileri rekabet etmek durumunda kalmışlardı.

Öğrencilere güzel haber 23 Nisan haftasında tatil, eğlence ve etkinlik var Öğrencilere güzel haber 23 Nisan haftasında tatil, eğlence ve etkinlik var

 Bu durum bu yıl Yks ye girecek olan öğrenciler açısından aynı şekilde devam ediyor. 2012’de birinci sınıfa başlayan öğrenciler nedeniyle 2024 YKS'ye başvurularının tarihi bir rekor düzeye ulaşıp 4 milyonu aşması bekleniyordu. Ancak ÖSYM kaynaklarından gelen bilgilere göre korkulan olmadı. 2024 yılı Yks sınavı için yapılan başvuruların 3 milyon dolayında olduğu öğrenildi. Geç başvuruların tamamlanmasının ardından bu sayının en fazla 3.2 milyona yaklaşması bekleniyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme merkezi ÖSYM kaynakları, yükseköğretim kurumları sınavı YKS'ye en fazla başvurunun 3 milyon 498 bin 18 ile 2023'te yapıldığını açıklar, bu yılki başvuruların bu sayıya ulaşmayacağını beklediklerini belirtti.  Yks‘ye 2023 yılında yapılan rekor başvurunun nedeni ise depremzede adaylardan ücret alınmaması olmuştu. 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ilde yaşanan şiddetli depremlerin büyük yıkıntılara neden olmasından dolayı ÖSYM depremzede adaylardan başvuru ücreti alınmamasına karar vermişti. 2024 yılı Yks sınavı için bu karar uygulanamayacağından dolayı başvuru sayısında daha dengeli bir tablo ortaya çıktı. 4+4+4 sistemimin gelmesi ile birlikte birlikte artan öğrenci sayısıdan dolay ise lise son sınıfta okuyan fazladan 400 bin adayın olduğunu anlatan ÖSYM kaynakları,

"Bu adayların yüzde 60'nın başvuru yaptığını öngörüyoruz. Dolayısıyla geçen yıldan daha fazla bir başvuru olması mümkün görünmüyor" açıklamasında bulundu. 

2024 yükseköğretim kurumları sınavı YKS'ye yapılan başvuru sayısı ise mart ayı ortalarında resmi olarak ÖSYM tarafından açıklanacak.

YÜKSEK BAŞVURU SAYISI SINAVI NASIL ETKİLER?

Üniversite sınavlarına yapılan başvuru sayısının çok olması YKS'deki yarışı da etkiliyor. Eğer beklenildiği bu yıl 4 milyondan fazla aday başvuru yapsaydı 2024 YKS tarihin en zor sınavlarından biri olacaktı. Uzmanlar, 

"Üniversite sınavlarının bir sıralama sınavı olduğundan kaç adayın bu sınava girmek istediği doğal olarak sınavın öğrenci psikolojisi üzerindeki etkisini de artırıp azaltabiliyor. Yarışa katılan aday sayısı ne kadar çok olursa bu yarışın da koşullarının o derece çetin geçeceğinin bir göstergesi'' yorumunda bulundu.

Diğer taraftan YKS'de puan barajlarının kaldırılması sınavı eleme niteliğinden çıkardı. YKS artık bir sıralama sınavı oldu. Başvuruların ise 4 milyona dayanması doğal olarak bir sıralama sıkışmasını da beraberinde getirecekti. Ancak başvuruların 3 milyon düzeyinde kalması hem adayların psikolojisini rahatlatacak hem de tercih döneminde daha adil bir yerleştirme olabilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da depremzede adaylara pozitif ayrımcılık yapıldı. Depremzede öğrencilere bu yıl da hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde ek kontenjan verilecek.