KRAMATORSK (AA) - Ukrayna'nın Kramatorsk şehrinde bir kişinin ölümüne ve 3 kişinin yaralanmasına neden olan Rus füze saldırısının ardından bölgede enkaz kaldırma çalışmaları yapılıyor.

Rusya, Ukrayna'da en yoğun çatışmaların sürdüğü Donetsk bölgesine bağlı Kramatorsk şehrine yönelik sabah saatlerinde füze saldırısı düzenledi.

Sıcak çatışmaların sürdüğü Bahmut'a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kramatorsk'un merkezinde bir binaya füze isabet etmesi sonucu çevredeki birçok konutta da hasar oluştu.

Enkaz kaldırma çalışmalarının başlatıldığı, uzmanların ise hasar raporlarını oluşturmaya devam ettiği bölgede ihtiyaç sahibi siviller için çadırlar kuruldu.

Belediye ve acil servis idaresi ekipleri ağır hasar görmüş konutta enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürürken, evleri hafif hasar almış siviller ise kendi imkanlarıyla onarım çalışmalarına başladı.

Kramatorsk'a sabah saatlerinde füzenin isabet ettiği binanın sakinlerinden 64 yaşındaki Lyudmila, saldırı sırasında yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Güvenlik nedeniyle soyadını açıklamayan Lyudmila, saldırı sırasında evde kocasıyla beraber bulunduğunu ifade etti.

Lyudmila, "Saldırı sabah saat 08.00'den sonra oldu. Biz o arada uyanmıştık. Birden evde her şey uçmaya başladı. Kocamla ikimiz yaralandık ama çok şükür hayatta kaldık." dedi.

- Zelenskiy'den saldırıya tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, Rusya’nın düzenlediği saldırılarda Kramatorsk şehir merkezine füze isabet ettiğini, bir sivilin öldüğünü bildirmişti.

Zelenskiy, "Saldırgan devlet, sivillerle savaşmaya devam ediyor. Hayatı yok ediyor ve insani hiçbir şey bırakmıyor. Masum bir can alan her darbe yasal ve adil bir cinayet cezasıyla sonuçlanmalı ve bu mutlaka olacak." ifadesini kullanmıştı.BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadı BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadı