2024 yılı Yks kapsamında gerçekleştirilen TYT'de sınav sorularının nasıl olduğu merak ediliyor. ÖSYM tarafından yapılan TYT sorularının kolay mı zor mu olduğu yönündeki yorumları haberin yorum kısmından okuyabilir ve düşüncelerinizi yoruma yazabilir ve paylaşabilirsiniz.

ÖSYM'nin yaptığı YKS ile ilgili detaylar şöyle:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yurdun 81 ilinin yanı sıra Lefkoşa ve Zagreb'de düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı.

2024-YKS kapsamında saat 10.15'te başlayan 3 milyon 120 bin 878 adayın katıldığı TYT, 9 bin 855 binada ve 176 bin 851 salonda yapılıyor.

TYT'de adaylara Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 soru olmak üzere toplam 120 soru sorulacak ve 165 dakika süre verilecek.

Türkiye genelindeki 81 il, KKTC'nin başkenti Lefkoşa ve Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de düzenlenen TYT'de 438 bin 684 kişi görev yapacak.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Refah'taki ofisinin zarar gördüğü saldırıyı kınadı Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Refah'taki ofisinin zarar gördüğü saldırıyı kınadı

Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruluyor.

- Okuyucu ve işaretleyici yardımı alan adaylara 30 dakika ek süre dönemi başladı

Engel gruplarına göre oluşturulan tekli ve toplu salonlarda ise TYT'ye toplam 12 bin 848 engelli aday giriyor. Engelli adaylar için YKS'de üç oturumda toplam 3 bin 127 okuyucu ve işaretleyici görev yapacak.

ÖSYM, bu yıl ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verilmesini kararlaştırmıştı.

Bu kapsamda sınava giren okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara da 30 dakika ek süre verilecek.

TYT SORULARI ZOR MU KOLAY MI?

TYT sınavı devam ediyor. Sınav soruları ile ilgili fikirler sınav bittikten sonra netleşecek. Sınav soruları kamuoyu ile paylaşılmıyor. 
Ancak TYT sorularının zor mu kolay mı olduğu yönünde yörüşlerinizi haberin yorum kısmına yazabilirsiniz.