Cumhuriyet Gazetesinin bugünkü eğitim haberlerinde yer alan habere göre Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile Özel Okul sahipleri  arasında gerilimi tetiklemeye devam ediyor.

Ücret artışının yüzde 65 ile sınırlandırılmasını eleştiren eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığından çözüm istedi. Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) yöneticileri korkutan bir uyarı yaptı: “3 bin okulun kapanma riski var. 30 bin öğretmen işsiz kalabilir” dedi. Bakanlık temsilcisi ise kandil kutlamakla yetindi.
Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) Antalya’da düzenlediği sempozyumda, yüzde 65 zam oranını yetersiz bulan özel okul kurucularıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer arasındaki gerginlik iyice belirginleşti. Daha önce açılış törenine katılacağını bildiren Bakan Özer, ani bir kararla sempozyuma gitmekten son anda vazgeçti. Dernek yönetim kurulu başkanı Zafer Öztürk’ün, özel okulların sıkıntılarını ve isteklerini dile getirdiği konuşmasının ardından sahneye çıkan MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mustafa Gelen, eleştirilere yanıt vermezken,katılımcıların Regaip kandilini kutladı..

KAPANAN OKULLAR MEVCUT
Yaklaşık 1200 özel okul kurucusu ve yöneticisinin buluştuğu sempozyum öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zafer Öztürk, “Ekonomik sıkıntı sebebiyle devreden, kapanan okullarımız var. Birçoğu da kapanmamak için sermaye ve ortak arıyor. Özel okullardan öğretmen kaçışı başladı, kurslara eğitim merkezlerine gidiyorlar.

Geliri yeterli olmayan veliler de çocuklarını yavaş yavaş alıyorlar” dedi. TÖZOK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Cem Gülan da 2-3 bin okulun kapanma riski bulunduğunun altını çizerek “25-30 bin öğretmenin işsiz kalmasından büyük endişe duyuyorum’’ dedi. Gülan, Türkiye’de 200’ün üzerinde ruhsatsız, kaçak uluslararası özel okul bulunduğunu, bunların çoğunun da Arap kökenli olduğunu vurguladı.

VELİYE VE ÖĞRETMENLERE KULAK VERİN
Bu yıl “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı ve Eğitim Geleceği” başlığıyla düzenlenen sempozyumda özel okul sahipleri sorunlarını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e anlatmak istedi fakat Bakan Özer son anda gelmeyince bu mümkün olmadı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk, sert bir dille ücret artışının sınırlandırılmasını eleştirdi.

Salondaki eğitimcilerin alkışlarıyla sık sık sözü kesilen Öztürk, on binlerce öğretmene ve milyonlarca veliye kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “TÜİK’in enflasyon verileriyle ve yönetmeliğe göre ücret artışlarımızı belirleme hakkımız olmasına rağmen, bakanlığımız bu hakkı sınırlandırmış olup, önümüzü kapatmıştır.

Üniversitelerde Yüz yüze Eğitim Dönemi Başlıyor Üniversitelerde Yüz yüze Eğitim Dönemi Başlıyor

Bunun sonucunda da özel okul öğretmen maaşları, devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin maaşlarının gerisinde kalmıştır. Sadece ücret artışının kısıtlanmasıyla da yetinilmedi.

Ayrıca bir gecede yönetmelik değişikliği yapıldı. Yönetmelik değişikliğinin ne anlama geldiğini sizlere 32 yıldır onuruyla hizmet veren bir okulun kapatma kararını velilerine yazdığı mektuptan kısa bir alıntıyla aktarıyorum; “Yapılan bu düzenlemeyle gelecek yıllarda da özel okul fiyatlarının herhangi bir hesaba dayandırılmaksızın siyasi otorite tarafından siyasi hesaplarla belirleneceği belli olmuştur.”

DANIŞTAY’A TAŞINACAK
Yapılan yönetmelik değişikliği ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini anlatan Öztürk, “Umudum bu durumdan en kısa sürede dönülerek, ortak bir uzlaşı sağlanması. Aksi takdirde, diğer derneklerin de bize katılması durumunda, konuyu Danıştay’a taşıyarak yönetmelik değişikliği istemek arzusundayız’’ ifadelerini kullandı. Dernek başkanı, çocuğunu özel okula gönderen her veliye belirli oranda teşvik ile vergi, sosyal sigorta primleri gibi resmi ödemelerde destek istediklerini de belirtti.