Bakan Mahmut Özer yaptığı açıklamada mesleki eğitimin ayağa kaldırılmasında ilk hamle olan '81 ilde 81 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Projesi'nin TOBB ile hayata geçirildiği, bu paydaşlığın bugüne kadar farklı açılımlarla devam ettiğini belirtti.
Tüm dünyada akademik olarak başarılı öğrencileri mesleki eğitime çekmek için çalışmalar yapıldığını anlatan bakan Özer,

Türkiye'de katsayı uygulamasıyla başarılı öğrencilerin mesleki eğitimden uzaklaştığını söyledi. Düzenlenen katsayı uygulaması sonrası meslek liselerine hiçbir liseye yerleşemeyen öğrencilerin gittiğini söyleyen Özer bu nedenle de bu liselerin başarı beklentisi düşük okul türü haline geldiğini aktardı. Özer, bu yüzden okullar arası başarı farkının da derinleştiğini söyledi.

Bakan MahmutÖzer, çırak ve kalfa sayısını açıkladı İşte rakamlar:

Deprem Bölgesindeki kredi borçları ertelenecek Deprem Bölgesindeki kredi borçları ertelenecek

'MESLEK LİSELERİ YÜZDE 1'LİK DİLİMDEN ÖĞRENCİ ALMAYA BAŞLADI

Katsayı uygulaması 2012 yılında kaldırıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki eğitimi güçlendirmek için çabaladığını söyleyen Bakan Mahmut Özer, TOBB Başkanı ve TOBB üyeleri ile bir araya gelerek yeni modeli hayata geçirdiklerini dile getirdi. Daha önce iş gücü piyasasının okullara laboratuvar ve atölyeler yaptığını ve bu uygulamanın sonrasında eğitim sürecinden uzaklaştığını belirten Özer, 

"Başkanımızla birlikte dedik ki biz madem Milli Eğitim Bakanlığı olarak iş gücü piyasasına eleman yetiştiriyoruz. Birlikte süreci yönetelim, maddi yük bizde. Müfredatı birlikte güncelleyelim. Öğrencilerin işletmedeki beceri eğitimini birlikte planlayalım. Mesleki eğitimin kalitesi için çok kritik olan öğretmenlerin, alan ve atölye öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerini birlikte planlayalım ama iki şeyi yapalım, arz talep dengesini rasyonel bir zemine oturtalım ve istihdamda öncelik tanıyalım. İşte bu attığımız adım, bir anda siz değerli sektör temsilcileri tarafından müthiş teveccüh gördü. ok kısa sürede akademik olarak başarılı öğrencilerin meslek liselerine teveccüh ettiğini gördük. Meslek liseleri artık yüzde 1'lik başarı diliminden öğrenci almaya başladı" diye konuştu.

IRAK VE KALFA SAYISI

Bakan Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezlerine lise diploması imkanı getirildiğini, 25 Aralık 2021'de 3308 sayılı 'Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan düzenleme ile hem işveren hem de öğrenciler için cazip mekanizmanın oluşturulduğunu belirterek,

"Rakamlara yetişemiyoruz. 25 Aralık 2021'de 159 bin olan bu ülkedeki çırak ve kalfa sayısı, bugün itibarıyla 600 bin 888'e ulaştı. Yıl sonu itibarıyla 1 milyon genci mesleki eğitim merkezleriyle buluşturulmayı hedefliyoruz" dedi.