Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde görev yapan devlet memuru öğretmenlerin tamamına ödeme yapılması için başvuru yapıldı. Başvuruda ödemelerin geriye dönük olarak yapılması ve öğretmenlerin mağduriyetini giderilmesi istendi. İşte detaylar:

Memurlara ve öğretmenlere ödenen toplu sözleşme ikramiyesi için geçtiğimiz toplu sözleşme döneminde alınan karar ile yüzde ikilik baraj getirilmesi, %2 üye sayısına ulaşamayan sendikalar için olumsuz etki yapmıştı. Karara göre yüzde ikilik üye sayısını aşamayan sendikalar daha az toplu sözleşme ikramiyesi alıyordu. %2 seviyesinin üzerinde üye sahip olan sendika mensupları ise aylık bazda 537 TL toplu sözleşme ikramiyesi alıyordu.

Ancak Anayasa Mahkemesi AYM, sendikanın yaptığı başvuruyu kabul etti ve %2 kişilik barajın anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Bu kararın ardından Hürriyetçi Eğitim Sen, Öğretmenlere geçtiğimiz dönemde yapılan eksik ödemelerin geriye dönük olarak tamamlanarak ödenmesi yönünde başvuru yaptı.

Anayasa Mahkemesi'nin toplu sözleşme primnde %2 barajını iptal etmesinin ardından bütün sendikalara üye  olan öğretmenler artık 537 TL sendika primi alacaklar.

MEB 3 derse has proje açıkladı dersleri ve normları nasıl etkileyecek MEB 3 derse has proje açıkladı dersleri ve normları nasıl etkileyecek

Hürriyetçi Eğitim Sen Sendika üyeleri arasında ayrılma neden olan bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Mahkemenin kararı sonrası, Hür-Sen Başkanı Levent Kuruoğlu, üyelerin geriye dönük haklarının alınması için Danıştay’a başvuracaklarını duyurdu. Bu karar, onbinlerce öğretmeni yakından ilgilendiriyor.

Sizler de konuya ilişkin düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere ulaştırabilirsiniz.