Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredat ile ilgili merak edilen önemli konuları aydınlık getirdi. Bakan Tekin, yeni müfredatta konuların nasıl olacağı yönünde önemli açıklamalar yaptı. İlkokul ve ortaokul düzeyindeki derslerin mevcut durumu ve gelecekte uygulanacak haline ilişkin önemli ipuçları veren Bakan Tekin'in açıklamaları ve haberin detayları şöyle:

2024-2025 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulacak olan ve bu eğitim döneminden itibaren tüm eğitim kademelerinde yürürlüğe sokulması planlanan yeni müfredat ile ilgili konuştu. Bakan Yusuf Tekin,

"Programların çocuklarımızın seviyelerine uygun hale getirilmesini, seyreltilmesini arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"MÜFREDATTA DEĞİŞİKLİK PLANLIYORUZ"

"Müfredatlarda bir değişiklik planlıyoruz. Değişikliği gündemimize alıyoruz." Hem öğretmene hem de öğrenciye ağır geldiği için müfredatta değişiklik yapılacağını açıklamıştı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin. 

"PROGRAMLARIN SEYRELTİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ"

Milli Eğitim BakanıTekin, 2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren kademeli şekilde uygulanması planlanan yeni müfredat ile ilgili detay verdi.
"Eğitim öğretim kurumlarımızdaki programlarımızın çocuklarımızın güncel hayatında karşı karşıya kalabilecekleri problemlerin çözümünde kullanabileceği hale getirilmesini, çocuklarımızın doğal olarak seviyelerine uygun bir hale getirilmesini, seyreltilmesini ve bize ait bizim kültürümüze ait referans değerlerin bu programların içine yedirilmesini arzu ediyoruz" dedi.

Bakan Yusuf Tekin, müfredat değişikliği ile ilgili daha önce çeşitli defalar yaptığı açıklamalarda da dünyada ve Türkiye'de bilimsel ve teknolojik alanda yaşanan hızlı gelişmelerin çağın gerektirdiği temel bilgi, beceri ve değerlere sahip bireylerin yetişmesi için müfredatın güncellenmesi ihtiyacı doğduğunu belirtti.

Bazı illerdeki öğrencilere yapılacak olan eğitim desteği kılavuzu yayımlandı Bazı illerdeki öğrencilere yapılacak olan eğitim desteği kılavuzu yayımlandı

Bakan Tekin, "Çocuklarımıza gereksiz düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız. Müfredat çok ağır, çok fazla şey var. Hiçbir öğretmen yetiştiremiyor. Şimdi onu biraz hafifleteceğiz. Ortaokulda lisans düzeyinde okutulması gereken şeyler var" ifadelerini kullandı.