ASTANA (AA) - Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, uluslararası toplumu çok taraflılığa olan bağlılıklarını yeniden teyit etmeye, bölücü güçleri reddetmeye ve işbirliği ilkelerini benimsemeye çağırdığını belirterek, “Hiçbir ülke çağımızın zorluklarıyla tek başına mücadele edemez.” dedi.

Genel Sekreter Ömüraliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde düzenlenen Astana Uluslararası Forumu kapsamında “Çok Taraflılığın Geleceği: Bir araya gelmek veya ayrılmak” konulu oturumda konuştu.

Mersin'de 31 düzensiz göçmen yakalandı Mersin'de 31 düzensiz göçmen yakalandı

Ömüraliyev, mevcut küresel sorunların tek çözüm yolunun diyalog olduğunu ve bu bağlamda söz konusu forumun önemli olduğunu söyledi.

Hızla değişen küresel manzarada çok taraflılığın rolü üzerine düşünülmesi gerektiğine işaret eden Ömüraliyev, “Hiçbir ülke çağımızın zorluklarıyla tek başına mücadele edemez. Daha müreffeh ve güvenli bir geleceğe giden yolu, kolektif eylem ve ortak çabalarla şekillendirebiliriz.” dedi.

- “Değer verdiğimiz değerleri savunarak küresel sahnede sesimizi yükselttik”

Ömüraliyev, Rusya-Ukrayna savaşının Avrasya’da jeopolitik ve jeoekonomik deprem etkisi yarattığını ve küresel ilişkilerde dramatik kaymalara neden olduğunu belirterek “Bu durum, bize günümüzün çok taraflılığının daha temsili ve kapsayıcı olması gereken eksikliklerini hatırlattı.” ifadesini kullandı.

Çok taraflılık kültürünü geliştirerek gelecekte tüm endişelerin giderebileceğini kaydeden Ömüraliyev, “Ayrılma dürtüsüne direnmeli ve bunun yerine işbirliği, sinerji ve ortak sorun çözme yolları aramalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ömüraliyev, TDT’nin kurulduğu tarihten bu yana bölgesel ve uluslararası düzeyde diyaloğu savunduğunun altını çizerek, “Teşkilatımız, bölgesel işbirliğinin gücünün ve etkinliğinin bir kanıtıdır. Diyalog, karşılıklı saygı ve ortak girişimler yoluyla, daha yakın bağlar geliştirdik ve ticaret, kültürel alışveriş ve sosyoekonomik kalkınma alanlarında kayda değer ilerlemeler kaydettik.” ifadesini kullandı.

Son yıllarda Türk devletleri arasındaki işbirliğinin canlılık kazanmasıyla Türk Dünyası gibi yeni bir jeopolitik gerçeğin ortaya çıktığını dile getiren Ömüraliyev, “Türk Devletleri Teşkilatı, bölgesinde önemli bir aktör olarak kendini kanıtlamıştır. Birlikte, uluslararası ilişkilerin gidişatını şekillendirerek ve değer verdiğimiz değerleri savunarak küresel sahnede sesimizi yükselttik.” dedi.

Ömüraliyev, küresel zorluklar karşısında çeşitliliğin gücünden yararlanılması gerektiğini belirterek “TDT, büyüklükleri, ekonomik güçleri veya jeopolitik etkileri ne olursa olsun, uluslararasında diyalog ve anlayışı geliştirmeye kararlıdır.” diye konuştu.

Genel Sekreter Ömüraliyev, bunun için uluslararası toplumu çok taraflılığa olan bağlılıklarını yeniden teyit etmeye, bölücü güçleri reddetmeye ve işbirliği ve dayanışma ilkelerini benimsemeye çağırdığını sözlerine ekledi.

Oturuma, Ömüraliyev’in yanı sıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi Başkanı Margareta Cederfelt, Müslüman Büyükler Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Abdel Salam, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Uluslararası İlişkiler Sekreterliği Avrasya ve Orta Asya Bölge Başkanı Gregory Lecomte, Güney Afrika’nın BRIKS Temsilcisi Anil Sooklal da katıldı.