TBMM (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, "İnsan Hakları Komisyonumuzun altında çocuk haklarıyla ilgili komisyonumuz çalışıyor. Özellikle çocuk işçiliği konusunda raporlarını hazırlıyorlar. Bu konuda atılması gereken adımların atılacağından hiç kimsenin endişesi olmasın." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, belediyelere yapılan görevlendirmelere karşı olduklarını belirtti.

Belediyelerdeki şirket işçilerine kadro verildiğini hatırlatan Özdağ, "Kanun çıkarılırken taşeron işçi alınmayacak denmişti ama alındı." dedi. TBMM'yi ve hükümeti göreve çağıran Özdağ, alınacak işçilerle ilgili bir sistemin getirilmesi gerektiğini söyledi.

Selçuk Özdağ, memurların 3600 ek göstergeyi beklediğini, buğday fiyatlarını konuşmaya utandıklarını dile getirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, hayat pahalığının yaşandığını söyledi.

Atanamayan öğretmenlerin, sözleşmeli oldukları için yaz tatilinde ücret alamayacaklarını, öğretmenlerin sorunlarını bildiklerini aktaran Çömez, öğretmenlerin hakkının verilmesini istedi.

Çocuk işçiliğinin arttığını söyleyen Çömez, "Halen ülkemizde resmi rakamlara göre 800 bin çocuk işçi bulunuyor. Yavrularımızın hayata hazırlanmaları, eğitim almaları gerektiği dönemde çalışmak zorunda kalmaları son derece vahim." diye konuştu.

Turhan Çömez, çocuklara güzel bir dünya bırakabilmenin herkesin sorumluğu olduğunu vurguladı.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti anımsatan Çömez, bu konuda rasyonel önlem alınmadığını dile getirdi.

- "Türkiye ekonomisi zincirlerini tamamen kıracaktır"

MHP Grup Başkanvekili Filiz Kılıç, Cumhur İttifakı belediyelerinde Çevre Haftasının özveriyle kutlandığını belirtti.

Sıfır Atık Yönetim Planlarının oluşturulduğunu aktaran Kılıç, ülke genelinde 180 binden fazla bina ve yerleşkeye sıfır atık sisteminin kurulduğunu bildirdi.

Geri kazanım oranının yüzde 35'in üzerine çıktığını anlatan Kılıç, atık ve geri dönüşüm farkındalığına yönelik çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Tütünün çevreyi ve dünyayı kirlettiğini kaydeden Kılıç, tütün ürünlerine karşı topyekun mücadele içerisine girilmesini istedi.

MHP'li Kılıç, şöyle devam etti:

"Merkez Bankası rezervlerinin yükselişini yakından takip etmekteyiz. Dar ve orta gelirli insanımızı enflasyona ezdirmemeliyiz. Emeklilerimizin şikayetlerini kademeli şekilde dindirmeliyiz. Her insanımızın adil ve hakkaniyetli pay alması için elimizden geleni yapmak durumundayız. Türkiye ekonomisi zincirlerini tamamen kıracaktır."

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, belediyelere yapılan görevlendirmeleri "darbe" olarak nitelendirdi.

Mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Temelli, darbelerin demokrasinin düşmanı olduğunu belirtti. Temelli, "Kayyum da bir darbedir. Hakkari'de büyük mitingimiz var. Bu büyük mitingle kayyumlara karşı gücümüzü göstereceğiz." ifadesini kullandı.

- "Emeklilerimiz açlık sınırının çok altında bir gelirle yaşamak zorunda kalıyor"

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, çocuk işçiliğinin utanç duyulması gereken konu olduğunu belirtti.

Çocukların iş gücü olarak görülmekten çıkarılması gerektiğini dile getiren Emir, herkesin taşın altına elini koymasını istedi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 9 yıl önce dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin davanın sürdüğünü anımsatan Emir, Tahir Elçi için adalet beklediklerini söyledi.

Murat Emir, Adıyaman'da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde yıkılan, 72 kişinin hayatını kaybettiği Grand İsias Hotel'e ilişkin yargılamada verilecek kararın önemli olduğunu ifade etti.

Emeklilerin zor durumda olduğunu dile getiren Emir, "Emeklilerimiz açlık sınırının çok altında bir gelirle yaşamak zorunda kalıyor. Emekliler, torunlarına nasıl harçlık vereceklerini, evlerine bayramda şeker ve çikolata alıp alamayacaklarını kara kara düşünüyorlar. Bu bayram, emeklilere zehir olmuş durumda." şeklinde konuştu.

- "Soykırıma ve çocuk katliamına son verilmeli"

AK Parti Grup Başkanvekili Usta, her çocuğun eşit fırsatlara sahip olduğu bir dünya inşa edilmesi için mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi.

İsrail'in Filistin'deki saldırılarında hayatını kaybeden çocuk sayısının 15 bini geçtiğini ifade eden Usta, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin aldığı karara bile uymayan bir ülkeye sessiz kalan dünyayı uyarmak, soykırıma ve çocuk katliamına son verilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum." dedi.

Usta, Adana'da tekstil atölyesinde asansör kabiniyle duvar arasında sıkışan çocuğun yaşamını yitirdiği olayı takip ettiklerini bildirerek, "İnsan Hakları Komisyonumuzun altında çocuk haklarıyla ilgili komisyonumuz çalışıyor. Özellikle çocuk işçiliği konusunda raporlarını hazırlıyorlar. Bu konuda atılması gereken adımların atılacağından hiç kimsenin endişesi olmasın." diye konuştu.

KKTC'deki 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Türkiye'den geniş katılımla kutlandı KKTC'deki 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Türkiye'den geniş katılımla kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya gelişinin ve Amasya Genelgesinin ilanının 105. yılını kutlayan Usta, Atatürk'ü ve şehitleri andı.

Kaynak: aa