Sözleşmeli personele kadro verilmesi ile ilgili düzenleme kapsamında 485 bin personelin kadroya geçişine izin verildi. Söz konusu kanun kapsamının dışında kalan taşeron işçiler,belediyelerde 4-A statüsünde çalışanlar, uzman çavuşlar,şehit ve gazi yakınları ve hatta ücretli öğretmenler içinde düzenleme yapılması konusunda çalışmalar başlatıldı. Cumhur ittifakı tarafından seçim sürecine girilirken her meslek grubunda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla hazırlanan ,kapsam dışında kalan çalışanlar için kadro düzenlesinin yakın tarihte meclise gelmesi bekleniyor. Atılan yeni adımla birlikte 140 bin personel daha kadro da yer alabileceği belirtildi..

Düzenlemenin Resmi Gazetede yayınlanmasıyla birlikte 30 gün içinde başvuru yapanlar kadroya geçebilecek. 

Ücret karşılığında ders veren öğretmenler içinde şartlarda değişiklik yapıldı. Bunun yanı sıra uzman çavuşlar gaziler ve şehit yakınları da düzenleme kapsamında yer alıyorlar. Sözleşmeliye kadro düzenlemesi ile birlikte belirlenen şartlara uygun olan çalışanların kadro alabileceği belirtildi.

MHP yetkilerinin yoğun talepleri doğrultusunda gündeme gelen kapsam dışındakilere kadro verilmesi ile ilgili kanun, bakanlık yetkililerinin de değerlendirmesiyle son şeklini alacak. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, ATV Haber'e yapmış olduğu açıklamada "200 bin uzman çavuş kapsam dışında kaldı ama yeni çalışma ile onlar da özlük haklarını almış olacak" ifadelerini kullandı..

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde açıklama yapan MHP lideri Devlet Bahçeli şu açıklamalarda bulunmuştu:

Elazığ'da Bir Öğretmen Ailesine Dehşeti Yaşattı, 6 Kişilik Ailesini Katletti Elazığ'da Bir Öğretmen Ailesine Dehşeti Yaşattı, 6 Kişilik Ailesini Katletti

"Vatandaşlarımızın imar sorunlarından terörle mücadelede yaralanıp da gazi sayılmayan kardeşlerimizin haklı taleplerine, uzman çavuşlarımızın özlük haklarıyla ilgili beklentilerinden uzman jandarmalarımızın okullarında geçen bir yıllık sürenin fiili hizmetten sayılmasına kadar her mesele kalıcı olarak çözülmelidir".