DOLAR SERT DÜŞTÜ,ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUM DOLAR SERT DÜŞTÜ,ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUM

Art arda yedinci kez faiz artıran FED, politika faizini %4,25-4,50 aralığına çıkardı.

Fed, 50 baz puanlık faiz artışıyla 75 baz puanlık faiz artışı serisinin ardından yoğunlaşan temposunu biraz  yavaşlatmış oldu.


FED'in son faiz artışıyla politika faizi 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.


Faiz kararıyla birlikte FED  yetkililerinin para politikasındaki beklentilerini ortaya koyan noktasal tahminleri de yayınladı. Noktasal grafik ile birlikte ekonomik projeksiyonları da kamoyuna sundu. Buna göre yetkililer gelecek yıl sonunda politika faizini %5.1 seviyesine gerçekleşeceğini öngördü. 


Beklentiler doğrultusunda artış yapıldı.

FED  açıklamasında: Faiz oranlarının arttırılması kararının, oy birliğiyle alındığını bildirdi.
Piyasadaki beklentiler de faizin 50 baz puan artırılması yönündeydi.
Yüksek enflasyon karşısında martta varlık alım çalışmasını tamamlayarak faiz artışlarına başlayan FED mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına gitmişti.
FED  mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artışına gerçekleştirmesinin ardından. Haziran toplantısında 75 baz puanla 1994’ten bu yana en güçlü faiz artırımına gitti. Temmuz eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı.
Bu son artışla birlikte fed faizleri mart ayından bu yana toplam 425 baz puan arttırmış oldu.
ABD enflasyon haziranda yıllık dokuz ile 1981'den  buzamana en yüksek seviye görmesinin ardından son olarak kasım ayında %7,1’e gerilemişti.

ABD'de son gelen enflasyon verileri fiyat artışlarında ivmenin yavaşladığına işaret etmişti. Ülkede Kasım ayında enflasyon yüzde 7,1 ile piyasa beklentilerinin de altında kalmıştı.

ABD'de enflasyon enerji maliyetlerindeki gerilemenin artan gıda maliyetlerini dengelemesiyle Kasım'da yavaşladı. alışma Bakanlığı'nın verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1 ile tahminlerin altında kaldı.