Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumlarına yönetici seçme ve görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle birlikte okul müdürü olmanın şartları yeniden belirlendi. İlk defa okul müdürü olacaklar için sınav şartı getirilirken, sınavsız okul müdürü olabilmenin yolu da açıldı. Ayrıca okul müdürlüğünde dikkate alınma puanlamalarda güncellendi.

AÖF öğrencileri online sınavlar istiyor sınav uzaktan olacak mı? AÖF öğrencileri online sınavlar istiyor sınav uzaktan olacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle, ilk defa yönetici olacaklar için yazılı sınav şartı getirildi.

Adayların; Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak yazılı sınavda başarı göstermeleri gerekecek.

MÜDÜR YARDIMCILIĞINDA KADIN VE ALAN ÖNCELİĞİ

Yeni yönetmeliğe göre Müdür yardımcısı görevlendirmelerinde kadın önceliği ve alan önceliği ayrı ayrı değerlendirilecek. Aynı eğitim kurumunda her iki önceliğin de bulunması durumunda aday, puan üstünlüğüne göre belirlenecek.

Özel eğitim öğretmenleri de artık özel eğitim normu bulunan eğitim kurumlarına yönetici olarak görevlendirilebilecek.

SIMAVSIZ OKUL MÜDÜRÜ OLMANIN YOLU AÇILDI

Daha önce yöneticilik yapmış olanlar ve öğretmenlik görevine dönmüş olanlar, yeniden ve ilk defa görevlendirmelerden sonra yapılacak duyuru üzerine yeniden görevlendirilmek için başvuruda bulunabilecek.

Doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlı eğitim kurumlarına yöneticiler, Bakan tarafından 4 yıllığına görevlendirilecek.