Sıfır otomobil piyasasında yaşanan sorunlar hükumeti harekete geçirdi. Gerek araç bulunamaması, gerekse bazı bayilerin otomobil satışlarında stokçuluk yaptıkları iddiaları ve gerekse otomobil satışlarında elden ödeme yapılıp yapılmadığı konularını araştırmak amacıyla 5 aylık süreçte satılan otomobiller inceleme altına alındı.

Bakanlık otomotiv sektöründeki stokçuluk iddialarıyla ilgili harekete geçti.

260 bin satış mercek altında

Geçen yıl Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç mercek altına alındı.

13 distribütör ve 257 bayiiden satış sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi talep edildi.

Ayrıca, 260 bin alıcıya da ulaşılarak satın aldıkları araçlar için elden ödeme yapıp, yapmadıkları, zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları gibi bilgiler istendi.

Aksesuar bedelinin elden mi yoksa banka üzerinden mi yapıldığı soruldu.

Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret 'vergi kaçakçılığı' sayıldı

Liste fiyatları üzerindeki ödemeler ve tahsilat yöntemi hakkında bilgi talep edildi. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret vergi kaçakçılığı olarak nitelendirilecek.

Azerbaycan'a yapılan uluslararası taşımalarda tarihi adım Azerbaycan'a yapılan uluslararası taşımalarda tarihi adım


İnceleme sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilirse ilgili bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

ENGELLİ OTOMOBİLLERİNDE FAHİŞ TLEPLER VAR İDDİALARI

Engelli vatandaşlara tanınan ÖTV'siz otomobil alma hakkını kullanarak sıfır araç almak isteyen engelli yakınlarından da ek ücret alındığı iddiaları sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılıyor. Aksesuar adı altında engellilerden oldukça yüksek paralar alındığı iddiaları da bu incelemelerin ardından netlik kazanacak.

BAYİLERDE OTOMOBİL BULMAK ÇOK ZOR

Sıfır otomobil almak isteyenler bayilerde araç bulmakta zorlanıyor. Bazı bayilerde sipariş kuyrukları oluşmtuğu ve aylar sonrasında gelecek otomobiller için sipariş verildiği gelen bilgiler arasında.

Bayilerde otomobil bulunamaması nedeni ile sıfır araç almak isteyenler ikinci el araçlara yönelince ikinci el piyasasında da fiyatlar artış gösteriyor. İncelemenin ardından piyasalarda manipülasyon olup olmadığı da ortaya çıkacak.