İSTANBUL (AA) - Siemens AG, 2023 mali yılında endüstriyel iş kolu karı ve endüstriyel iş kolu kar marjında rekor seviyeleri görürken, net gelirini yaklaşık 2 katına çıkararak 8,5 milyar avroya yükseltti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Siemens AG, 2023 mali yılında karlı büyüme trendini başarıyla sürdürerek birçok yeni rekora imza attı.

Şirket, 2023 mali yılında gelirini karşılaştırılabilir bazda 2022 mali yılına göre yüzde 11 artırarak 77,8 milyar avroya yükseltti. Siparişler karşılaştırılabilir bazda 92,3 milyar avro seviyesini gördü. Sipariş-satış oranı ise 1,19 oldu. Yüksek nitelikli bakiye siparişler de 111 milyar avro ile bir kez daha rekor kırdı.

Serbest nakit akışı 10 milyar avroyla rekor seviyeye ulaşan Siemens Grubu'nun, siparişleri yüzde 7 artarak 92,3 milyar avro seviyesini gördü.

Bu yılın 4. çeyreğinde siparişler, mobilite iş kolundaki büyük siparişlerden gelen yüksek hacimlerin yanı sıra Siemens Healthineers ve "akıllı altyapı" iş kolundaki büyümeyle karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artarak 21,8 milyar avroya yükseldi.

- Tüm endüstriyel iş kollarında rekor gelir

Akıllı altyapı iş kolu büyümeye en büyük katkıyı sağlarken, tüm endüstriyel iş kollarında rekor düzeyde gelir elde edildi. Endüstriyel iş kolu karı yüzde 7 artışla 3,4 milyar avroya ulaşırken, dijital endüstriler ve akıllı altyapıdaki önemli artışlarla birlikte şimdiye kadarki en yüksek çeyrek seviyesi görüldü.

Siemens Grubu'nun 2024 mali yılına ilişkin beklentileri, jeopolitik gerilimlerin daha fazla artmayacağı varsayımına dayanıyor. Bu doğrultuda, endüstriyel iş kolunun karlı büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

Siemens, 2024 mali yılında karşılaştırılabilir bazda yüzde 4 ila yüzde 8 arasında bir gelir artışının yanı sıra, Siemens Energy Yatırımı hariç olmak üzere, satın alma fiyatı dağıtımı muhasebesi öncesi hisse başına temel kazancın 10,40 ila 11 avro arasında olacağı tahmin ediliyor.

- "Serbest nakit akışı ilk kez 10 milyar avroyu aştı"

Borsa günün ilk yarısında yükseldi Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens AG Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Roland Busch, 2023 mali yılında pek çok rekorun kırıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Endüstriyel iş kolu kar ve kar marjı şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştı. Ayrıca, net gelirimizi neredeyse iki katına çıkararak tarihi bir zirveye taşıdık. Dünyanın dört bir yanındaki tüm çalışma arkadaşlarımıza bu olağanüstü sonuçlara sağladıkları muazzam katkı için teşekkür etmek istiyorum. Stratejimiz meyvelerini veriyor ve müşterilerimizin dijital ve sürdürülebilirlik dönüşümlerini hızlandırmaya devam ediyoruz."

Siemens AG Finans Direktörü Ralf Thomas da "2023 mali yılında Siemens değer yaratan büyüme yolunda ilerlemeye devam etti ve serbest nakit akışı ilk kez 10 milyar avroyu aştı." ifadelerini kullandı.