ANKARA (AA) - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'a bağlı TVEL Yakıt Şirketi'nin iştiraki Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisi (NCCP), Brezilya'daki Admiral Alvaro Alberto Nükleer Güç Santrali'ne (Angra NGS) lityum-7 hidroksit temini için açılan ihaleyi kazandı.

Doğa Koleji Kariyer Günleri'nin 8'incisi gerçekleştirildi Doğa Koleji Kariyer Günleri'nin 8'incisi gerçekleştirildi

Şirketten yapılan açıklamaya göre, NCCP, Brezilyalı Eletronuclear şirketi tarafından 100 kilogramdan fazla lityum-7 hidroksit tedariki için açılan ihaleye Rusatom International Network aracılığıyla katıldı.

İhaleyi kazanan NCCP'nin tedarik edeceği ürün, Angra NGS'nin faaliyet gösteren her iki güç ünitesinin reaktör soğutma sisteminde kullanılacak. Sözleşmenin imzalanmasının ardından ürünün yıl sonuna kadar Brezilya'ya sevk edilmesi bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TVEL AŞ Özel Kimyasallar İş Birimi Direktörü Mikhail Metelkin, şu ifadeleri kullandı:

"Rosatom'un yakıt birimi, küresel lityum ürünleri pazarında liderlerden biridir ve güvenilir bir tedarikçidir. Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisi'nin, çeşitli lityum bileşiklerinin üretiminde 60 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. Şirket, müşteri gereksinimlerine uygun olarak yüksek derecede kimyasal saflık sağlayan modern ve yüksek teknolojili bir üretim tesisine sahiptir."

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Angra dos Reis bölgesinde bulunan ve 1884 megavat kurulu güce sahip olan Angra NGS, ülkede işletimde olan tek nükleer güç santrali olma özelliği taşıyor.