VARŞOVA (AA) - Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkesini ziyaret eden Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel ile bir araya geldi.

Çekya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan ve 9 Mart'ta resmen göreve başlayan Pavel, Polonya'ya resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Pavel, başkent Varşova'da Polonyalı mevkidaşı Duda ile bir araya geldi.

Liderlerin, görüşmenin ardından yaptıkları ortak basın toplantısına göre, görüşmede, temmuzda Litvanya'da düzenlenecek NATO Zirvesi için yapılan hazırlıklar çerçevesinde bölgesel güvenliğe dair konular masaya yatırıldı.

Rus enerji tedarikine bağımlılığı kesecek boru hattı sisteminin geliştirilmesi ve demir ile kara yolu altyapısının artırılmasının ele alındığı görüşmede, yeniden inşası konusunda Ukrayna'ya desteğin sürdürüleceği taahhüt edildi.

Batman'da minibüs ve tırın çarpışması sonucu 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı Batman'da minibüs ve tırın çarpışması sonucu 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

Pavel, ülkesi ile komşusu Polonya arasındaki ilişkinin muhtemelen şimdiye kadar hiç olmadığı kadar iyi bir seviyede olduğunu ifade etti.

Çekya Cumhurbaşkanı Pavel, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın, gerçek değerlerin nerede olduğunu ve müttefikler ve dostlarla işbirliğinin değerini herkesin ciddi bir biçimde fark etmesini sağladığını söyledi.

Duda da ülkesinin Ukrayna'ya vermeyi planladığı bir düzine MiG-29 savaş uçağından 4'ünü ileriki günlerde tedarik edeceklerini belirtti.