İSLAMABAD (AA) - Pakistan'da yargılandığı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verilen eski Başbakan İmran Han'ın polis tarafından gözaltına alınmak istenmesine karşı ülke genelinde protestolar düzenleniyor.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri Han'ın destekçilerine yaptığı çağrıda, öldürülse dahi mücadelelerine devam etmelerini istemesiyle ülke genelinde çok sayıda şehirde protestolar başladı.

Ulusal basındaki haberlere göre, başkent İslamabad, Karaçi, Peşaver ve Ravalpindi gibi birçok şehirde PTI destekçileri sokağa indi.

İslamabad’daki gösterilerde Emniyet Müdür Yardımcısı Şahzad Buhari yaralandı.

Karaçi'deki gösterilerde de polis biber gazı ile protestoculara müdahale etti.

Han'ın Lahor’da ikamet ettiği Zaman Park bölgesine giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı.

Buraya ulaşmaya çalışan çok sayıda PTI destekçisi ile polis arasında çatışmalar sürüyor. Polis, Zaman Park’ın çevresinden uzaklaştırmaya çalıştığı göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor.

Lahor'un Özgürlük Meydanı'nda da PTI destekçileri, yolları kapattı.

Hükümet karşıtı sloganlar atan göstericiler, İmran Han'ın kırmızı çizgileri olduğunu ve gözaltı kararı iptal edilene kadar protestolara devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan, PTI taraftarlarının yolları kapatması sebebiyle trafik aksadı. Göstericiler ile vatandaşlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

- Hükümetten Han'a tepki

Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) Başkan Yardımcısı Meryem Navaz, Han'ın teslim olmamasına tepki göstererek, yaralanan polislerden PTI liderinin sorumlu olduğunu belirtti.

Başbakan Şahbaz Şerif'in Özel Danışmanı Ataullah Tarar da Han'ın teslim olması ve evde saklanmaması gerektiğini kaydetti.

- İki davanın duruşmaları görülmüştü

İslamabad Bölge Mahkemesinde 13 Mart'ta, Han'ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satıldığı ve Ağustos 2022'de bir kadın yargıcı tehdit ettiği iddiasıyla ilgili yargılandığı iki davanın duruşmaları yapılmıştı.

İki duruşmaya da katılmayan Han hakkında ayrı ayrı tutuklama kararı verilmişti.

Lahor Emniyet Müdürü Bilal Kumyana, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin mahkeme kararı doğrultusunda Han'ı gözaltına almakla görevlendirildiğini belirtmişti.

Han'ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satıldığı davayla ilgili mahkeme, polise, Han'ı 29 Mart'taki duruşmaya getirmesini emretmişti.

Türkiye, Kazakistan'daki seçimlerin huzur ve barış ortamında geçmesinden memnun Türkiye, Kazakistan'daki seçimlerin huzur ve barış ortamında geçmesinden memnun

Han, kadın bir yargıcı tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında verilen tutuklama kararına karşı mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme, Han'ın tutuklama kararını 16 Mart'a kadar askıya almıştı.

Belucistan eyaletinin Kuetta şehrindeki bir mahkeme de devlet kurumlarına ve memurlarına karşı ifadeleri ve kamu düzenini bozmaya çalıştığı gerekçesiyle Han hakkında 9 Mart'ta tutuklama kararı vermişti. Han'ın itiraz etmesi sonucu söz konusu karar, üst mahkemece 2 haftalığına askıya alınmıştı.

- İmran Han hükümeti, Nisan 2022'de düşmüştü

Pakistan'da, parlamentoda 10 Nisan 2022'de yapılan güven oylamasında, 174 "hayır" oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.