Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- FETÖ elebaşının Pensilvanya'daki çiftliği sessizliğe büründü

- AA'nın dronla görüntülediği FETÖ merkezinde önceden nöbet tutan silahlı ve üniformalı Amerikalı güvenlik görevlileri artık yerlerinde değil

- Çevredekiler FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in çiftlikten başka bir yere götürüldüğünü düşünürken, daha önce örgüt merkezi olarak kullanılan yerin otoparkı büyük ölçüde boşalmış durumda

(Mücahit Oktay/New York) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Türkiye terörün finansmanıyla mücadelesini kesintisiz sürdürüyor

- Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücünün gri listesinden çıkışına ilişkin süreç devam ederken ülkede BM'nin yaptırım kararları da dahil olmak üzere 2013'ten beri 1918 kişi ve kuruluş hakkında mal varlığının dondurulması kararı alındı

- Bu kararlar sonucu 1086 taşınmaz hissesi, 135 araç, 2 yat ve 162 şirket ile 1 milyar 105 milyon 818 bin 451 lira, 2 milyon 781 bin 123 dolar ve 339 bin 463 avro için dondurma kararı uygulandı

(Deniz Çiçek/Ankara)

3- DOSYA HABER/TÜRKİYE'NİN UZAY YÜRÜYÜŞÜ - Uzaya dair politikaların oluşturulmasında diplomatik işbirliğinin önemi artıyor

- Uzay Diplomasisi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Aurelie Trur Mirahmetoğlu:

- "Son birkaç yılda uzay programında çeşitli önemli kilometre taşlarına ulaşan Türkiye, komşu ülkeler tarafından yerli ve milli teknoloji geliştirme konusunda bir örnek olarak görülmeye başlandı"

- "Savunma ve uzay alanında faaliyet gösteren büyük şirketlerle TUA'nın hızlı kararlar alması gereken bir dönem bizleri bekliyor"

(Zeynep Duyar/Ankara)

4- Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek: "Türksat dünyanın en büyük kamu bilişim şirketi olacak"

- "Ülkelere hem haberleşmeyi hem de yazılımsal kamu bilişimini ihraç eden büyük bir şirket olarak, inşallah çok kısa sürede Türksat'ı bu rolünde de görmüş olacağız"

(Bahattin Gönültaş-Emirhan Yılmaz/Hamburg) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Türkiye'de pazar payını artıran Çin otomobil markaları yatırım konusunda "sessiz"

- "Türkiye'yi Avrupa'ya açılan bir kapı olarak görüyoruz" söylemini sıklıkla kullanan Çin otomotiv markaları, ülkeye yatırım konusunda "sessiz" kalmaya devam ediyor

- Çin firmalarının Türkiye'deki satış sayısı yılın ilk 4 ayında 30 bine yaklaşırken, Chery, en fazla satış yapan Çin markası olarak kayıtlara geçti

(Abdulselam Durdak/İstanbul)

6- MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı'ndan kullandırılan fon 50 milyon liraya yaklaştı

- MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı:

- "MÜSİAD olarak, karz-ı hasen fonunun ve karz-ı hasen anlayışının yaygınlaşmasını istiyoruz. Ülkemizdeki tüm STK'ler bu anlayışı artırmalı ve insanlarımıza faizsiz bir borç sistemi uygulamalı"

(Ergin Garip/İstanbul)

7- Almanya'da Yahudi kökenli Profesör Barenboim'den Filistin yanlısı öğrencilere destek:

- "Burada çağımızın en büyük suçlarından birinden bahsediyoruz ve öğrencilerin bunun ne kadar önemli olduğunu anladığına inanıyorum"

- "İfade özgürlüğü herkes için geçerli, ancak görünüşe göre Filistin destekçileri için değil. Bu çok endişe verici"

Büyük İstanbul Otogarı'nda bayram yoğunluğu sürüyor Büyük İstanbul Otogarı'nda bayram yoğunluğu sürüyor

(Erbil Başay/Berlin) (Görüntülü)

8- Sigarayı bırakmada "tetikleyicilere" karşı mücadele önem arz ediyor

- Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Toker Ergüder:

- "Tütün kullanımını bırakmaya kesin karar verin. Sağlık profesyonelleri, danışmanlar veya destek gruplarından yardım alın. Tetikleyicilerden uzak durun, stresle başa çıkma yöntemleri geliştirin. Egzersiz yapmak, bağımlılıkla mücadelede yardımcı olacaktır"

- "Nikotin hem fizyolojik hem de psikolojik bağımlılık yapıcı bir maddedir. Biz sigarayı bırakanlardan bu kararlarını tüm çevreleriyle paylaşmalarını, sigara içilen ortamlarda bulunmamalarını, evde, iş yerinde sigara, kül tablası, çakmak gibi nesneleri kaldırmalarını istiyoruz"

(Berfin Kıraç/İstanbul)

9- Avrupa dijital telif konusunda ciddi yaptırımlarla ilerleme kaydetti

- Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Sütçü:

- "Avrupa'nın dijital telif konusunda ilerleme kaydetmesinin en önemli göstergesi ciddi yaptırımlar uygulamasıdır"

- "Yüksek lisans tezi için 5 yıl önce 'Clickbait Habercilik' (tık tuzağı) için yaptığımız çalışmada, bir web sitesinde günlük 400 haber yayımlandığını gördük. Bu haberlerin bir kısmı için bile telif alınabilmesi üreticiler açısından ilginç olur"

(Ümit Türk/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

10- Yapay zeka teknolojileri karmaşık karar alma süreçlerinde merkezi rol oynuyor

- EY Türkiye Danışmanlık Bölümü Şirket Ortağı ve Data ve Analitik Danışmanlığı Lideri Serter Baltacı:

- "Yapay zeka, özellikle tedarik zinciri yönetimi ve müşteri hizmetleri alanlarında devrim yaratarak işletmelerin veriye dayalı daha stratejik kararlar almasını sağlıyor"

- "Yapay zeka, sürdürülebilir ve akıllı iş pratiklerini teşvik eden küresel ekonomik ve sosyal hedeflerle uyumlu bir şekilde iş dünyasını dönüştürmeye gelecekte de devam edecek"

(Muhammet Fatih Kabasakal/İstanbul) (Fotoğraflı)

11- İklim değişikliği ve yaban hayatı ticareti papağan neslini tehdit ediyor

- Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Per:

- "Artan sıcaklıklar, değişen yağış düzenleri, orman yangınları ve kuraklık gibi olaylar papağanların yuvalama alanlarını tahrip ediyor ve hayatta kalma ihtimallerini düşürüyor. Bu durum, özellikle göç eden ve belirli habitatlara bağımlı olan papağan türleri için büyük tehdit oluşturuyor"

- "Halk arasındaki popülaritesi nedeniyle uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en çok ithal ettiği papağan türü olan gri papağanın nesli, yasa dışı ticaret ve habitat kaybı nedeniyle tehlike altında. Koruma çabalarıyla, bu türün doğal yaşam alanlarının korunması ve yasa dışı ticaretinin azaltılması hedefleniyor"

(Biriz Özbakır/İstanbul)

12- DOSYA HABER/EL NİNO BİLANÇOSU - El Nino ağaçları kış uykusundan erken uyandırdı

- İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Doğanay Tolunay:

- "Türkiye'de 2023'ün kasım ve aralık ayları ile 2024'ün ocak, şubat ve nisan ayları bugüne kadarki en sıcak aylar olarak kayıtlara geçti ve ülke genelinde çok sıcak bir kış geçirdik. Bu durum hem orman hem de kent içindeki ağaç ve bitkilerin kış uykusundan daha erken uyanmalarına ve yaklaşık bir ay kadar önce tomurcuk açmalarına yol açtı"

- "El Nino ormandaki yanmaya hazır yanıcı maddenin daha fazla birikmesine, kurumasına neden oluyor. Bu, kuru bitki örtüsünün ya da bitki artıklarının tutuşma sıcaklığının ve süresinin kısalmasına neden olarak yangınların geniş alanlara yayılması şeklinde kendini gösteriyor"

(Gülseli Kenarlı/İstanbul)

13- İstanbul Park, uluslararası organizasyonların tümüne talip olacak

- Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Eren Üçlertoprağı:

- "Formula 1 ile sınırlı tutmayıp mümkün olan bütün uluslararası serileri İstanbul Park'a getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız"

- "Burası artık Uluslararası Otomobil Federasyonunun da önemli merkezlerinden biri olacak"

- Milli pilot Cem Bölükbaşı:

- "Herhangi bir seride bir antrenman yapabilmek için Avrupa'ya veya ABD'ye gitmem gerekiyordu. Şimdi aynı şehirde böyle bir yeri kullanmak antrenmanlarımı çok daha fazla kolaylaştıracak"

(Hilmi Sever/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

14- Milli atıcı Pelin'in "depremden Paris'e" olimpiyat mücadelesi

- Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek Kahramanmaraşlı milli atıcı Rümeysa Pelin Kaya:

- "Deprem, hakkında konuşamadığım tek konu"

- "Depremdeki zorlu mücadeleden 20 gün sonra hiçbir şey olmamış gibi performans gösterebildik"

- "(Madalya töreni) Ağlamak isteyip ağlayamadığım, hiçbir şey olmadan bir anda ağladığım, bütün duyguları birlikte hissettiğim bir andı"

(Hüseyin Doğru-Musa Samur/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

15- Ampute Milli Futbol Takımı, üst üste 3. kez Avrupa'nın "en iyisi" olmaya çalışacak

- Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası, 1-8 Haziran tarihlerinde Fransa'nın ev sahipliğinde 16 takımın katılımıyla düzenlenecek

- Daha önce yapılan iki şampiyonada kupayı kazanan milliler, Fransa'da "şampiyon" ünvanını korumayı hedefliyor

- Avrupa şampiyonalarında çıktığı 11 maçı da kazanan Türkiye, 62 gol atarken, kalesinde 4 gol gördü

(Halil İbrahim Avşar/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: aa