Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- DOSYA HABER/TÜRKİYE'NİN UZAYDAKİ GÖZLERİ - Uydular "takım" olacak, Türkiye'nin istihbarat ve gözlem gücü artacak

- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır:

- "Yeni seri iki uydudan oluşacak ve 4 yıl içinde devreye girecek takım uydularla ülkemizin yüksek çözünürlüklü yer gözlem ihtiyaçlarının önemli bir kısmı yerli imkanlarla karşılanmış olacak. Ayrıca küçük uydular, küp uydular konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor"

- "Ülkemiz uzay ekosisteminin kabiliyetleri çerçevesinde uzay programlarında yer almayı istiyoruz. Türksat 6A ve Ay Araştırma Programı ile daha derin tecrübe ve tarihçe kazanacağımız bileşenlerimiz olacak"

(Zeynep Duyar/Ankara)

2- Milli ağ çözümü NATO tatbikatında sınavı geçti

- ULAK Haberleşme, NATO'nun en büyük dijital birlikte çalışabilirlik tatbikatı olan CWIX 2024'e Türkiye'nin ilk ve tek milli ağ çözümü olan uMAYA SD-WAN ile katılım sağladı

- Geniş alan ağ altyapılarını daha güvenli, kolay yönetilebilir ve düşük maliyetli hale getirmek amacıyla yazılım tanımlı yaklaşımla geliştirilen uMAYA SD-WAN, askeri ortamda kullanılarak gerçek bir NATO ağında test edilme imkanına sahip oldu

- Ürünün yeni sürümü yılın son çeyreğinde sahaya çıkacak

(Göksel Yıldırım/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Hidrojenli araçlar 2030'da küresel pazarda yüzde 10 paya sahip olacak

- Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş:

- "Türkiye genelinde 6 belediyenin toplu taşımada hidrojenli araçlar üzerine fizibilite çalışmaları yaptığını biliyoruz"

- "Karsan olarak otomotiv sektöründe 3 alana odaklandık. Bunların başında şehir taşımacılığında elektrikli otobüslerle öncü olmak, ikincisi otonom otobüsleri geliştirmek, üçüncüsü ise hidrojen yakıt pilli otobüsleri piyasaya kazandırmak"

(Gülşen Çağatay/İstanbul)

4- Türkiye yeni hidroelektrik kurulumunda Avrupa'da liderliğe yükseldi

- Küresel hidroelektrik kurulu gücü geçen yıl bir önceki yıla göre 13 bin 700 megavat artarak 1 milyon 416 bin megavata yükseldi

- Avrupa'da 717 megavatlık yeni hidroelektrik kurulumu yapılırken, Türkiye 399 megavat ile Avrupa'da birinci oldu

(Zeynep Beyza Kılıç/Ankara)

5- PKK/YPG, Suriyelilerin yılda 2,5 milyar dolarlık petrolünü gasbediyor

- Suriye'deki petrol sahalarının yüzde 70'inden fazlasını işgal eden terör örgütü PKK/YPG, Haseke ve Deyrizor illerinde sahalardan günlük en az 150 bin varil petrol elde ediyor

- ABD'nin yaptırım uyguladığı Esed rejimine petrol satan örgüt, Irak'ın kuzeyine petrol kaçırıyor

(Eşref Musa-Ömer Koparan/Tel Abyad) (Fotoğraflı-Görüntülü-Grafikli)

6- Nijerya'nın kuzeydoğusunda terör milyonlarca kişiyi açlığın pençesine itiyor

- Akut Yetersiz Beslenme Toplum Yönetimi Hizmet Sağlayıcısı Abiso Sheikh Hassan:

- "Anneler yeterli gıda bulamadıkları için çocuklarını doğru düzgün emziremiyor. Bu nedenle çocuklar yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalıyor"

(Adam Abu Bashal/Maiduguri) (Fotoğraflı-Görüntülü)

7- Tekstilde atık suları geri kazanmak membran teknolojisiyle mümkün

- İTÜ Rektörü ve MEM-TEK Merkez Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu:

- "Tekstil sektöründe son 5 yılda yaklaşık 800 milyon metreküp civarında su tüketimi ve atık su oluşumunun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde tekstil sektörü, en çok su tüketen ikinci endüstri konumunda"

- "Tekstil sektörü için sürdürülebilir bir su kaynağı oluşturabilmemiz gerekiyor ve bunun da yolu atık suları geri kazanmaktan geçiyor. Atık su geri kazanımı için de olmazsa olmaz teknoloji; şu anda membran teknolojileridir"

(Biriz Özbakır/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- "Türkiye'de Sosyolojinin Hikayesi" 70 yaş üstü 21 sosyoloğun anlatımıyla kayda alındı

- Prof. Dr. Lütfi Sunar:

- "Bu çalışma hem hocalarımızın insani hikayelerine dokunmak hem de sosyolojinin yaşadığı kurumsal, araştırma ve birikimle ilgili zaafları, nedenleriyle müşahede etmek bakımından çok önemli bir alan açtı"

- Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın:

- "İnsanlar biyografilerini yaşarken sadece kendi hikayelerini yaşamıyorlar, toplumlarının tarihini, değişimini de yaşıyorlar. Biz onların biyografileriyle toplumsal değişiminin kesişimlerini yakalamaya çalıştık"

(Berfin Kıraç/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

9- Erzurum'da "süt kardeşler" adı verilen yaban keçisi yavruları biberonla besleniyor

- Biri İspir, diğeri Uzundere ilçesinde bulunan yaban keçisi yavrularına Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzurum Şube Müdürlüğü ekiplerince üç saatte bir biberonla süt veriliyor

- Yaban keçisi yavruları, gerekli bakımlarının ardından Kars'taki Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne nakledilecek

(Muhammet Mutaf/Erzurum) (Fotoğraflı-Görüntülü)

10- Şahika Ercümen, her rekorunu bir sosyal sorumluluk projesine atfediyor

- Dünya serbest dalış rekortmeni:

- "Su beni yaşama döndürdü ben de kendimi suyun ve çevrenin temizliği konusunda sorumlu hissediyorum"

- "Son kırdığımız dünya rekoru, depremden etkilenen şehirlerimizden Hatay'daydı. 100. yılımızda 100 kız çocuğumuzun da Türk Eğitim Vakfı ile eğitimlerine destek olmayı hedefledik. Bundan sonra da her dünya rekoru denemesini tabii ki bir sosyal sorumluluk projesine atfedeceğim"

(Fatih Çakmak/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

11- Yağlı güreşin yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı, Kırkpınar'da 4 ismi önde görüyor

- Altın kemerin 2 kez sürekli sahibi olan Ahmet Taşçı:

- "Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Orhan Okulu ve geçen yılın başpehlivanı Yusuf Can Zeybek yine bir adım öne çıkıyor"

Rusya'da Moskova yakınlarında meydana gelen uçak kazasında 3 kişi öldü Rusya'da Moskova yakınlarında meydana gelen uçak kazasında 3 kişi öldü

- "(Ön eleme) Kırkpınar'da pehlivanların bir kısmını ligden alıp, diğerlerinden 8'ini almak için ayrı müsabaka yaptıracaklar. Bu, tarihimiz ve pehlivanlarımız için kötü bir şey. Yönetimlerin, güreşlerin örf ve adetini uygulamadan, başka yönetmelikler uygulaması çok kötü. Böyle üzücü durum var. Pehlivanlarımızı haklı buluyorum. Kazanılmış hakları var"

(Kadir Yıldız/Kocaeli) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: aa