Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Bakan Yumaklı, orman yangınlarıyla mücadelede yapay zekanın önemini anlattı:

- "Yapay zekayla çalışan akıllı kulelerimiz var ve bunu geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu akıllı kulelerimiz 7 gün 24 saat bulundukları sahayı tarıyor ve herhangi bir şekilde sensörlerine takılan ısı farklılıklarını hemen merkeze bildirerek, buradaki arkadaşlarımızın aksiyon almasını sağlıyor. Bunun yanı sıra Karar Destek Sistemimiz yapay zekayla yönetiliyor"

(Ayşe Yıldız/Antalya) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Türkiye ziyaretinin yeni "yatırım fırsatları" doğurması bekleniyor

- DEİK Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ:

- "Türk firmalar için önümüzdeki dönemde Almanya'da şirket alımları ve ortaklıklar kurulması konusunda fırsatlar oluşacağını düşünüyoruz"
- "Türkiye'nin, Almanya'ya yatırım fırsatlarına baktığımızda, bilgi iletişim, yazılım, makine ve mekatronik mühendisliği içeren, ülkemizdeki kalifiye iş gücünü öne çıkaran sektörler olduğunu görüyoruz"

(Seda Tolmaç/Ankara)

3- Avrasya Kalkınma Bankasından Türkiye ile büyüme isteği

- Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Podguzov:

- "Türkiye ile halihazırda bağlarımız var ve bunun nihayetinde üyeliğe gideceğini umuyoruz"

- "(Orta Asya) Bölgede sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için mümkün olduğunca fazla destek sağlamak, küresel bankaların ve bölgesel bankaların çalışmalarına yardımcı olmak ve küresel zorlukların üstesinden gelmek bizim için çok önemli"

(Dilara Zengin Okay/Washington) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Güney Kore'nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeong'dan Türkiye'nin savunma sanayisine övgü:

- "Türkiye, insansız hava ve deniz araçları, en son teknolojiye sahip savaş uçakları gibi savunma geliştirme alanında önemli başarılar elde etti"

(Mehmet Şah Yılmaz/Ankara ) (Fotoğraflı)

5- DOSYA HABER/YAPAY ZEKA ÇAĞINA DOĞRU - Yapay zeka tabanlı sohbet robotları e-ticarette memnuniyeti artırıyor

- Yapay zeka tabanlı yapısıyla müşterilerin sorularını 7 gün 24 saat cevaplandıran sohbet robotları, daha iyi bir müşteri deneyimi sağlanmasında önemli rol oynuyor

- Geçen yıl 5,39 milyar dolar büyüklüğe ulaşan küresel sohbet robotu pazarının, 2033'e kadar 42 milyar doları aşması bekleniyor

- ETİD Başkanı Hakan Çevikoğlu:

- "Yapay zeka, e-ticaret alanında müşteri davranışlarını analiz etmede, kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmada ve müşteri hizmet süreçlerini en uygun hale getirmede etkili bir şekilde kullanılıyor"

(Tolga Yanık/Arife Yıldız Ünal/İstanbul)

6- Uzmanlar, alışverişlerde "IBAN ile ödeme"lerin artması nedeniyle tarafları uyardı

- Spectrum Denetim, Danışmalık, Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İnci:

- "Hazine ve Maliye Bakanlığı, işletmelere ve işletmeyle ilişkili tüm hesaplara IBAN yoluyla gelen transferleri inceleyecek. Bakanlık, işletme sahiplerinin, yakınlarının, çalışanlarının hesapları ile kiralama yoluyla kullanılan hesapları da denetleyecek"

- Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük:

- "Son dönemde ödemelerin IBAN üzerinden yapılması, tüketiciler açısından büyük risk barındırıyor, ödeme yapılan şahsi hesap numarasının kime ait olduğunun bilinmemesi, vatandaşlar için hukuki mağduriyete neden olabilir"

(Serhat Tutak/Ankara)

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde konuştu: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde konuştu:

7- Konut sitelerindeki elektrikli araç şarj üniteleri "fiyat avantajı ve konfor" sağlıyor

- Sitelerde, konut idaresi tarafından başvurusu yapılan şarj üniteleri için izin süreci yaklaşık 1 ay sürüyor

- İlgili firmalar tarafından yapılan şarj ünitesi kurulumu için site yönetimi ücret ödemiyor

- Kullanıcılar şarj ünitesi randevusu alma, şarj işlemi, ödeme gibi işlemleri mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirebiliyor

(Gülşen Çağatay/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- Dünya Meteoroloji Örgütünden Akdeniz'de sıcaklıkların küresel ortalamanın üzerinde artacağı uyarısı

- Örgütün iklim uzmanı Jose Alvaro Pimpao Silva:

- "Akdeniz'de, hava ve deniz sıcaklıkları, bunların ekstrem değerleri ile özellikle sıcak hava dalgaları, küresel ortalamanın üzerinde artmaya devam edecek gibi görünüyor"

- "Türkiye'nin Akdeniz havzasındaki konumu, Akdeniz bölgesiyle aynı iklim koşulları ve ekstrem değişikliklerden etkileneceği anlamına geliyor"

(Muhammet İkbal Arslan/Cenevre) (Görüntülü)

9- Bağı bahçesi olmayan kent sakinleri, balkonlarında yetiştirdikleri sebzelerle doğa özlemini gideriyor

- Toprak ve doğadan uzak bir yaşam süren kent sakinleri, balkon ve teraslarında yaptıkları mini bahçeleriyle bir yandan doğa özlemini giderirken diğer yandan da taze meyve-sebze yemenin keyfini çıkarıyor

- Tarihi Eminönü Çiçek Pazarı'nda esnaflık yapan Erdal Boyacı:

- "Müşterilerimiz genellikle bahçesi ve balkonu olanlar. Balkona dikenler genellikle aşılı fide alıyorlar. Aşılı domateslerimiz, salatalıklarımız ve lahanamız var. Bu sene ilk defa yediveren Osmanlı çileği geldi. Çok güzel çilekleri var, saksılarda muhteşem bir şekilde yetişiyor"

(Başak Akbulut Yazar/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

10- Fenerbahçeli basketbolcu Sevgi Uzun, 4 kupa kazanılan sezonu anlattı:

- "4 kupayı alıp tarihi bir sezon yaşamak çok büyük bir gurur"

- "Bizim için sezonun sonu çok yoğundu. Başarıyla bittiği için, kupaları aldığımız için çok mutluyuz"

(Bozhan Memiş/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.