ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı özel eğitim meslek okullarının tamamı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 il merkezinde başlatılan kampanyalara katılarak yaraları sarmak için tek yürek oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından milli eğitim ailesi, üretim ve yardım seferberliği ilan etti. Yaraları sarmak için yapılan çalışmalara, özel eğitim meslek okullarında eğitim gören öğrenciler de büyük katkı sağladı.

Başlatılan kampanyalara katılarak yaraları sarmak için tek yürek olan özel eğitim meslek okullarındaki öğretmen ve öğrenciler, ellerinden geldiğince depremden etkilenen vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyor. Ayrıca depremden etkilenen 11 ilde bulunan hasarsız durumdaki özel eğitim meslek okulları, felaketin ilk gününden bu yana depremzedelere ev sahipliği yapıyor.

Dayanışma kapsamında Erzurum Palandöken Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri ve öğretmenleri, ürettikleri ekmek, çorba ve battaniyeleri deprem bölgesine gönderdi.

İstanbul Silivri Abdullah Bilgingüllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, meslek edinme atölyelerinde çadır, çadır demiri, atkı ve bere üretimine devam ediyor. Üretimi yapılan ürünler Kahramanmaraş'a ulaştırılıyor.

Tekirdağ Çerkezköy Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu ve Çorlu Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmen ve öğrencileri, bere, atkı, pijama, eşofman gibi ürünleri hazırlayarak Malatya'ya iletiyor.

Edirne Faika Erkurt Özel Eğitim Meslek Okulu'nda atkı, bere gibi kışlık giysilerin yanı sıra depremzede çocuklar için ahşap oyuncaklar hazırlayarak bölgeye gönderiliyor.

İzmir Konak Özel Eğitim Meslek Okulu, dayanışmaya bebek yorganı, nevresim takımı ve şal üreterek dahil oluyor.

Japonya'dan casusluk iddiasıyla Pekin’de gözaltına alınan vatandaşının salıverilmesi çağrısı Japonya'dan casusluk iddiasıyla Pekin’de gözaltına alınan vatandaşının salıverilmesi çağrısı

Karabağlar Sadettin Tezcan Özel Eğitim Meslek Okulu ve Kadıköy Şöhret Kurşunoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, ahşap ve pelüş oyuncak ile seramik kukla üreterek psikososyal destek ekiplerine ulaştırıyor.

Bursa Mustafakemalpaşa İbn-i Sina Özel Eğitim Meslek Okulu çorap, atkı ile mama kasesi üretimi yapıyor. Okul öğretmenleri ve yöneticilerinin sosyal sorumluluk kapsamında başlattıkları yardım kampanyasından elde edilen gelirle aldıkları konteyner de malzemelerle birlikte Kahramanmaraş'a gönderildi.

Trabzon Arsin Yeşilce Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, tarım alanı serasında yetiştirdikleri sofra yeşilliklerini deprem bölgesinden Trabzon'a gelen misafir öğrenci kardeşlerine ve ailelere gönderdi.

Ortahisar Karadeniz Özel Eğitim Meslek Okulu, poğaça, börek, pasta ve kurabiye ile kışlık kıyafet üretimi yaparak Malatya'ya ulaştırdı.