Milli eğitim bakanlığı MEB tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulan ve bu yıl ilk kez yapılacak olan ortak sınavlarla ilgili detaylar belli oldu. Ortak sınavlar resmi ve özel ortaokul ve liselerde yapılacak. Ortak sınavlarda kopya çeken ya da sınava girmeyen öğrencilerin durumu ve diğer konularla ilgili detaylar bakanlık tarafından açıklandı. Ortak sınavlar bu hafta içerisinde Türkiye genelinde 81 ilde okullarda yapılacak. İşte bakanlık tarafında yapılacak ortaokul ve lise sınavlarla ilgili detaylar:

sınavlar resmi ve özel ortaokul ve liselerde yapılacak. Ortak sınavlarda kopya çeken ya da sınava girmeyen öğrencilerin durumu ve diğer konularla ilgili detaylar bakanlık tarafından açıklandı. Ortak sınavlar bu hafta içerisinde Türkiye genelinde 81 ilde okullarda yapılacak. İşte bakanlık tarafında yapılacak ortaokul ve lise sınavlarla ilgili detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, bakanlık bünyesinde hizmet veren resmi ve özel ortaokullar ile liseler genelinde yapılacak birinci dönem ikinci yazılı sınavları bu hafta başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni uygulama ile birlikte öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla "ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması" bu yıldan itibaren başlatıldı.

Bu bağlamda 2023-2024 eğitim öğretim yılı; 1. dönem 1. sınavları, 30 Ekim-10 Kasım 2023 tarihleri arasında yapıldı. 

Ortak sınavlar 26 Aralık 2024 Salı ve 27 Aralık 2024 çarşamba günü 81 ildeki okulların tamamında yapılacak. Yarın, 6. sınıf Türkçe ve matematik, Çarşamba günü 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için sınav yapılacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılacak ortak yazılı sınavların soruları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanarak okullara gönderilecek. Sınav uygulaması okulda görevli öğretmenlerce yapılacak.

Tekin açıkladı ÖMK tarihi 2024 öğretmen atama hangi  KPSS ile yapılacak atamalar ne zaman açıklanacak Tekin açıkladı ÖMK tarihi 2024 öğretmen atama hangi KPSS ile yapılacak atamalar ne zaman açıklanacak

Türkiye genelinde yapılacak olan ve 81 ilde gerçekleştirilecek Sınavlara özel okul öğrencileri de girecek. Ortak yazılı sınavın sonuçları, ilgili dersin öğretmeni tarafından e- Okul sistemine işlenecek. 

Ortak sınavların sonuçları ders notu olarak değerlendirilecek ve karneye de yansıyacak. 

Sınavlara katılmayan ve Geçerli mazereti olmadan ortak yazılı sınava ve mazaret sınavına katılmayan öğrenciler ile kopya çekenlerin durumları puanla değerlendirilmeyecek. 

Ortak sınavların yapıldığı anda sınava  katılmayan öğrencilerin puan hanesine G, kopya çeken öğrencilerin puan hanesine ise K yazılacak ve ortalamaya dahil edilecek. 

MEB ORTAK SINAV ÖRNEK SORULARI 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi ve özel ortaokullar ile liselerde okul genelinde yapılacak birinci dönem ikinci yazılı sınavlarına yönelik örnek soru kitapçıkları ve çözüm videolarını erişime açtı. 

Örnek soru kitapçıklarına odsgm.meb.gov.tr sayfasından ulaşılabiliyor.