Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılında önemli değişiklikler yaptı. Yönetmelik baz değişiklikler ile birlikte ilkokullarda sınavlar kaldırılırken ortaokul ve liseler sınavlar getirildi. Ortak sınavlar Türkiye genelinde yapılacak ve ortak sınavların tarihleri Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği günlerde gerçekleşecek.

Bu yıl ilk kez heyecanı yaşanacak olan ortak sınavlarla ilgili milli eğitim Bakanlığının takvimi açıklandı. İşte meb ortaokul ve lise ortak sınav tarihlerine ilişkin detaylar:

2023 Ortak yazılı sınavı ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılacak olan ortaokul ve lise ortak sınavları, Türkiye genelinde ortaokul ve liselerde  ilk kez gerçekleşecek. Bakanlık ortak sınav tarihlerini açıkladı. MEB tarafından yayınlanan ortaokul ve lise sınav tarihleri şu şekilde;

  • 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri “26 Aralık 2023 Salı” günü yapılacak.
  • 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ve matematik dersleri “27 Aralık 2023 Çarşamba” günü yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca belirtilen tarihlerde yapılacak sınavlar için Bakanlık tarafından hazırlanan soruları okullara teslim edilerek, sınav, okul idaresi tarafından yapılacak. Sınav ile ilgili evraklar, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirileceği bilgisi verildi. Ortak sınavlar kapsamında gerçekleşecek sınavlar için,

  • 6. Sınıflara Türkçe ve matematik dersleri için 16 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan test.
  • 9. Sınıflara Türk dili ve edebiyat ve aynı zamanda da matematik dersleri için 20 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan testlerden sorumlu olacak.

Ülke genelinde gerçekleşecek, olan sınav için konulara 
 

https://odsgm.meb.gov.tr/www/ulke-genelinde-6-ve-9-siniflar-icin-yapilacak-ortak-sinavlara-yonelik-konu-soru-dagilim-tablolari-yayimlandi/icerik/1135 üzerinden ulaşım sağlanabilir.

Ortak yazılı sınava giremeyen ortaokul ve lise öğrencileri ne yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılacak olan ortaokul ve lise Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları yapılacağı yönünde karar açıklanırken, Türkiye genelinde bütün il ve ilçe geneli ortak yazılı sınavları için mazeret sınavı tarihleri ile ilgili gerekli bilgiler, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından duyurularak okul müdürlükleri tarafından e-Okul da aracılığıyla duyurulacak.

Tüm sorular ortak sınavlar ölçme değerlendirme ilkeleri çerçevesinde ve kazanımları ölçen sorulardan oluşacak.

Uzman Öğretmenlik başöğretmenlik içeren ÖMK için tarih belli oldu Bakan Yusuf Tekin’den son dakika açıklaması Uzman Öğretmenlik başöğretmenlik içeren ÖMK için tarih belli oldu Bakan Yusuf Tekin’den son dakika açıklaması

MEB tarafından yapılacak Ortak sınav, ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yürütülerek, sınav koordinatörlüğü, okulda öğretmenler tarafından yapılacak.