2024 Ocak maaş zammı ile birlikte tüm memurlar da 14 günlük maaş zam farkı oluşacak. Memurların maaşına yapılacak olan zam miktarının 14 günlük kısmı kadar ek bir ücret memurlara ödenecek. Bu durum maaşların ayın 15'inde alınmasından kaynaklanıyor.

Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor

Eskiden memurlar maaşını her ayın 1'inde alıyordu. Sistem değişikliğine gidildi ve memurların maaşı ayın 15'inde yatmaya başladı. Durum böyle olunca 14 günlük maaştan farkı oluşmaya başladı. Bu zam farkı sadece ocak ve temmuz aylarında yapılan maaş zam dönemlerinde oluşuyor ve memurların hesabına ek olarak yatırılıyor. 14 günlük maaş zam farkından doğal olarak öğretmenler de etkileniyor.

14 günlük maaş zam farkını özellikle belediyeler maaşla birlikte memurlara öderken milli eğitim Bakanlığında durum biraz farklı oluyor. Genellikle önce öğretmenlerin ve personelin maaşı ödeniyor, daha sonra ek olarak bir bordro düzenlenerek 14 günlük maaş zam farkları hesaba yatırılıyor. Maaş farklarını Ocak ayı içerisinde ödenmesi genel bir esas haline gelmiş durumda. Ancak bazen bu ödemeler erken de yapılabiliyor. Bu yıl öğretmenlerin maaştan farkının en geç 28 Ocak 2024 tarihine kadar hesaba yatırılması bekleniyor.