2023-2024 eğitim öğretim yılının bitmesine ve karneleri verilmesine sayılı günler kaldı. Karnelerin verilmesinin ardından öğretmenlerin seminer dönemi başlayacak. Öğretmenler 14 Haziran'da öğrencilere karneleri dağıtacak ve 17 Haziran 2024 Pazartesi gününden itibaren öğretmenlerin mesleki çalışma dönemi başlayacak. Haziran Öğretmen Semineri olarak adlandırılan bu çalışma döneminde öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılacak. Bu ek ders ücreti ödemelerinde eğitim öğretim dönemindeki ek ders ücreti ödemelerinden farklı bir yöntem uygulanacak ve bu süre zarfında bütün öğretmenlere aynı sayıda ek ders ücreti ödemesi yapılacak. Yani tüm öğretmenler haziran seminerde aynı miktarda ek ders ücreti alacak. Peki öğretmenlere haziran seminerinde kaç saat ek ders ücreti ödenecek? İşte detaylar:

2023-2024 eğitim öğretim yılı 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler karnelerini almalarının ardından yaz tatiline girecek. Ancak öğretmenler için yaz tatili temmuz ayında başlayacak. Yani Zaman zaman öğretmenlere "3 ay tatil yapıyorsunuz" diyenler doğruyu söylemiyor, ya kasıtlı olarak ya da cahilliğinden dolayı bu tarz söylemler geliştiriyor. Öğretmenler üç ay tatili yapmıyor. Öğretmenler temmuz ve ağustos ayı içerisinde iki aylık dönemde yaz tatili yapıyor. İki aylık tatil sürecinde çok sayıda öğretmen çeşitli görevler nedeniyle okullarda ve kurumlarda görev yapabiliyor. Yani bu tatillerde bütün öğretmenler yararlanamıyor. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra öğretmenlerin seminer dönemi ek ders ücretlerini dönelim.
Öğretmenler eylül ayında, ara tatillerde ve haziran ayında yapılan mesleki çalışmalarda ek ders ücreti alıyor. Bakanlık öğretmenlere katıldıkları seminer karşılığında ek ders ücreti ödemesi yapıyor. Mevcut mevzuata göre öğretmenlere katıldıkları seminer karşılığında her gün için 3 Saat ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Bu yıl seminer dönemi Kurban Kayramı ile kesiştiği için seminer döneminde öğretmenlerin kaç gün seminer yapacağı henüz netlik kazanmadı. Bayramın olduğu hafta komple idari izinli sayılma durumu mevcut. Ancak kesin olan şu durum var. Öğretmenlere seminere katıldığı her gün için 3 Saat ek ders ücreti ödemesi yapılacak. Bu da günlük yaklaşık 270 TL'ye tekabül ediyor.

Ülke Tarihinin En Adaletsiz Eleme Sistemi “Mülakat” Ülke Tarihinin En Adaletsiz Eleme Sistemi “Mülakat”

Öğretmenlere 24-28 Haziran tarihlerinde yapılacak olan haziran mesleki çalışmalarında seminere katıldığı her gün için 270 TL ek ders ücreti ödemesi yapılacak. artırımlı ek ders ücreti alma hakkına sahip olan öğretmenlere seminer döneminde de artırımlı ödeme yapılacak. Özel eğitim öğretmenleri, yüksek lisans ve doktoralı Öğretmenler artırımlı ek ders ücreti almaya devam edecek.
Bu yıl seminerlerde öğretmenler istediği ile giderek seminer görevini, mesleki çalışmasını istediği ilde yapabilecek.