Öğretmenlere ödenen ek ders ücretlerini büyük zam bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı personeli olarak görev yapan öğretmenler maaş karşılığının üzerinde girdikleri dersler için ve ders niteliğindeki görevler için ek ders ücreti ödemesi alıyor. Eğitim camiasında ek ders ücretlerine zam bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğretmenlere ek ders ücreti olarak 89,76 TL ödeme yapıyor. 90 TL'yi dahi bulmayan bir saatlik ek ders ücreti, özellikle son zamanlarda yaşanan yüksek enflasyon karşısında adeta mum gibi eridi. 90 TL'lik ek ders ücreti ile artık öğretmenlerin bir saatlik emeğinin karşılığı bir çorba parası bile etmiyor. 2023 yılının temmuz ayında memur maaşlarına yapılan seyyanen zammın ek ders ücretlerine yansımaması nedeniyle öğretmenlerin ek ders ders ücretleri oldukça düşük seviyelerde kaldı. Özel ders piyasasında bir saatlik ek ders ücreti 500 TL'den başlayıp 1500-2000 TL'ye kadar giderken devlet kadrolarında görev yapan ve ortalama 30 öğrenciye aynı anda 1 saat boyunca ders anlatan bir öğretmene 89 TL'lik ek ders ücreti ödemesi yapılması öğretmenlerin daha fazla derse girmesi yönündeki cezbedici özelliğini kaybettiriyor. Ek ders ücretlerinin çok çok düşük olması öğretmenlerin kurs açma isteğine de engel oluyor. Durum böyle olunca da öğrenciler okulda alabileceği kursları çok çok yüksek ücretler ödeyerek özel kurs merkezlerinden almak zorunda kalıyor.

Çok düşük ek ders ücreti nedeniyle emeğinin karşılığını alamayan öğretmenler, ek ders ücretine zam yapılmasını bekliyor. 2024 Temmuz memur maaş zammı ile zamlanacak olan ek ders ücretlerinin en az 200 TL'ye çıkarılmasını bekleyen öğretmenler adına sendikalar bu talepleri bakanliga iletiyor.

EBS Başkanı Yalçın’dan öğretmenlere süre değişikliği için MEB’den yeni talep EBS Başkanı Yalçın’dan öğretmenlere süre değişikliği için MEB’den yeni talep

Temmuz maaş zammını ek olarak ek ders ücretlerine zam yapılması, öğretmenlerin bu yöndeki talebinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması, emeğin karşılığının ödenmesi açısından daha adaletli bir yaklaşım olacaktır. MEB'in özellikle bakan Yusuf Tekin'in Talepleri doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlılığından bu yönde bir isteği bulunduğu biliniyor. Bu isteğin önümüzdeki günlerde sonuç verip vermeyeceğini net bir şekilde göreceğiz. Ancak öğretmenlersitesi olarak, öğretmenlerin bu talebini dile getirerek eğitim camiasının sesini bakanlık ve yetkililere duyurmaya devam edeceğiz.