Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlerin ek ders ücreti ödemeleri ile ilgili önemli bir uygulama geliyor.

AÖF öğrencileri online sınavlar istiyor sınav uzaktan olacak mı? AÖF öğrencileri online sınavlar istiyor sınav uzaktan olacak mı?

Aralık ayında öğretmenlerin ek ders ücretlerinin erken ödenmesi talimatı bakanlık tarafından kurumlara gönderilmişti. Ancak çok sayıda ilde ve ilçede öğretmenler yılbaşına kadar ek ders ücreti ödemelerini alamadı. Hatta yeni yılın ilk haftasında dahi ek ders ücretini alamayan çok sayıda öğretmen vardı. Öğretmenler bu durumdan oldukça şikayet etmişti.bununla birlikte ek ders ücreti ödemeleri bazı ilçelerde çok erken hesaba yatarken bazı ilçelerde ise oldukça geç yatabiliyor. Bu durum öğretmenlerin mağduriyetine neden oluyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için MEB tarafından önemli bir adım atıldı. Bakanlık yeni uygulamayı devreye sokuyor.

şimdiye kadar bankalara ödeme talimatı ile ilgili işlemler okul müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Bu nedenle bazı okul müdürlüklerinin işlemleri geciktirmesi durumunda ödemeler aksıyor ve ek ders ücretleri hesaba geç yatabiliyordu. Bakanlık aldığı kararla ek ders ücreti ödemelerinin ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılması uygulamasını başlattı.
bu uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından ilçe bazında öğretmenlere ek ders ücreti ödemesinde yeknesaklık sağlanacak ve tüm öğretmenlerin ek ders ücretleri aynı anda ödenecek. Bununla birlikte okul okul müdürlükleri tarafından kaynaklanabilecek gecikmeler de ortadan kalkmış olacak.