Milli eğitim bakanlığı bünyesinde hizmet veren okullar, öğretmenler ek ders ücretlerini hesaplamaya başladı. Okul müdürlükleri tarafından hesaplanan ek ders ücretlerinin, %49.25 oranında ki maaş zammına göre hesaplanan ek ders ücretlerinden daha fazla olduğu ortaya çıktı. Aradaki fark çok yüksek olmasa da cüzi bir oranda ek ders ücretleri açıklananın üzerinde oluştu.

okul okul müdürlükleri ve kurumlar tarafından hesaplanan ek ders ücretlerinin maaş zammı na göre hesaplanan ek ders ücretlerinden daha fazla çıkması dikkat çekti

60 TL civarında olan ek ders ücreti 2024 Ocak ayı itibari ile memur maaşlarına yapılan %49.20 beşlik zamma göre 89 TL civarında bir rakama tekabül ediyordu. Ancak okullar ve kurumlar tarafından yapılan ek ders ücreti bordrolarında bu ücretin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Öğretmenlerin vergi dilimlerinin de etkili olduğunu rakamlar şöyle oluştu:

Bakan Tekin protokolü açıkladı yeni eğitim öğretim yılında hayata geçecek Bakan Tekin protokolü açıkladı yeni eğitim öğretim yılında hayata geçecek

%15 vergi dilimi ile hesaplanan ek ders ücretleri öğretmenlerin ek ders bordrolarının yapılması ile 94-105 TL aralığında bir rakama ulaştı.